Ekonomická fakulta

Spätná väzba študentov

Letná škola Praha 2017, Andrea Gažová

Čo je Pražská letná škola?

Letná škola predstavuje týždenný akademický program, ktorý každoročne organizuje mimovládna organizácia v Prahe SCHOLA EMPIRICA. Pokrýva širokú škálu disciplín v rámci spoločenských vied vrátane európskej politiky, ekonómie, psychológie, vzdelávania alebo vedy o správaní. Zameriava sa na súčasný vývoj využívajúci najnovší výskum.

Cieľom je prispieť k pochopeniu najdôležitejších súčasných výziev a podporiť medzinárodný dialóg. Doteraz pražské letné školy mali príležitosť vzdelávať  viac ako 1000 študentov z univerzít po celom svete a diskutovať o rôznych problémoch nášho meniaceho sa sveta. Toto leto bola zastúpená aj Univerzita Mateja Bella.

Reprezentácia Univerzity Mateja Bella v medzinárodnom prostredí  prináša nové vzťahy, ktoré obohacujú študentov jednak z vedomostnej a teoretickej sféry. Napríklad v oblasti behaviorálnej ekonómie a psychológie. Ponúka príležitosť lepšie pochopiť úlohu emócií v našom "racionálnom" rozhodovacom procese a dozvedieť sa o dôsledkoch výskumu správania pri tvorbe politík. Praktická aplikácia v oblasti organizačného riadenia pomáha rozumieť taktiež správaniu na individuálnej úrovni.

Taktiež dôležitým prínosom pre študentov, je skúsenosť s komunikáciou a reprezentovaním seba a svojich názorov.  Profesori  sa spolu so študentmi  zaoberali otázkami ako napríklad

  • Ako emócie majú vplyv na "racionálne" rozhodovanie
  • Ako zostať čestný za žiadnych okolností
  • Prečo ľudia považujú niektoré spravodlivé správanie, za spravodlivé a prečo neskôr takmer identické spôsobí ako neprijateľné 
  • Ako pôsobiť na svojho zamestnávateľa, aby vás miloval od prvého dňa
  • Prečo by ste mali čítať noviny, ktoré sa vám nepáčia

Michal Kubaľa, Cracow University of Economics, AR 2015/2016, Double-Degree

"Možnosť štúdia dvojitého diplomu na Cracow University of Economics odbor International business počas programu Marketing Management of Business na EF UMB mi priniesla mnoho vzácnych skúseností a nových poznatkov. Je to úžasná príležitosť môcť študovať na dvoch univerzitách počas jedného študijného obdobia, ktorá mi okrem dvoch titulov priniesla veľké množstvo vedomostí, inšpirácie od učiteľov a taktiež nových priateľstiev s ľudmi z celého sveta. Zároveň aj samotný život v meste Krakov bol neopakovateľným zážitkom. Dvojitý diplom na Cracw University of Economics je výzva, ktorá stojí za to!"
Ing. Mgr. Michal Kubaľa

Anna Pešková, štúdium na  The Tsenov  Academy of Econimics in Svisthiov, Bulharsko, ZS 2016/2017

Dobrý deň,

napíšem Vám zopár slov, postrehov z môjho "pobytu" v meste Svishtov.

Takže postup vo vybavovaní prebiehal v poriadku, bola som v kontakte s pracovníčkami medzinárodných vzťahov vo Svištove. Čo sa týka predmetov, vyberala som si len tie, pri ktorých bolo v katalógu napísaný vyučovací jazyk angličtina. Konzultovala som aj prepojenie predmetov s tými, ktoré by som absolvovala tu v Banskej Bystrici a tieto predmety sa mi zhodovali, takže by mi boli po absolvovaní uznané. Prišla som do Bulharska, vyzeralo všetko v poriadku, bola som vyzdvihnutá. Na ďalší deň som so slečnou Venetou Petkovou chodila po škole a vybavovali moje zapísanie ako študenta Academy of Tsenov. Bola som aj v ich kancelárii a pýtala som sa rôzne veci, ktoré ma zaujímali, no a opýtala som sa, či prídu aj iní výmenní, resp. erasmus študenti, lebo som nikde nikoho nevidela, iba bulharských študentov a dostala som ubytovanie na takej ubytovni, kde chodia prespávať externí študenti alebo prípadne nejakí učitelia. Dostala som takú odpoveď, že som jediná zahraničná študentka, potvrdila som si to aj tým, že som videla iba seba v ich zložke "incoming students". Ďalej som sa pýtala ako to bude s rozvrhom a tými predmetmi, lebo mi nič dopredu nepovedali. Dostala som takú odpoveď, že tie predmety, ktoré som si zvolila sa všetky vyučujú v bulharskom jazyku. To ma šokovalo, nakoľko som chcela študovať v anglickom jazyku, a počas našej komunikácie mi nikto neozrejmil, že na ich škole sa vyučuje len v bulharskom jazyku. Pritom v katalógu ponúkaných predmetov boli moje vybrané predmety ponúkané aj v anglickom jazyku. Oni mi ponúkli možnosť samoštúdia, ale o tom nie je predsa program Erasmus. Okrem toho som v druhom ročníku inžinierskeho stupňa štúdia a neabsolvovanie predmetov si nemôžem dovoliť. Rozhodla som sa preto vrátiť na Slovensko a pokračovať v štúdiu na našej fakulte.

Toľko v skratke z mojej strany.

S pozdravom,

Anka Pešková

 

Alžbeta Voleková, stáž Malorka, LS 2015/2016

Stáž na Malorke ma v rôznych smeroch obohatila. Po prvé, uvedomila som si, že v každej práci a na akejkoľvek pozícii sa človek má čo naučiť, pokiaľ je tomu otvorený. Či to už bola administratíva webovej stránky, zlepšovania PR a sociálnych sietí, denná komunikácia s klientmi alebo príprava dokumentov na stretnutia. Po druhé, opäť raz som si uvedomila dôležitosť dobrých vzťahov v práci. Asertivita, priamosť a úprimnosť. Tri veci, ktoré boli pre mňa dôležité nielen vo vzťahu ku kolegom, ale aj voči šéfovi. Hoci nemal vždy na mňa čas, snažila som sa byť proaktívna a nájsť si niečo, čím som mohla prispieť k lepšiemu chodu firmy. Tiež som si uvedomila, že hoci som "len" stážista, som členom kolektívu a že niekedy treba povedať "a dosť," pretože je na mne, ako dovolím, aby aj nadriadení so mnou komunikovali. Samozrejme, všetko v asertívnej rovine, ako som písala vyššie. A nakoniec, Erasmus stáž alebo štúdium je o poznávaní. Nových ľudí, kultúry a seba samého. To všetko sa dialo aj v mojom prípade a som za to veľmi vďačná, lebo ma to naučilo ešte viac si vážiť všetko, čo mám.

Chcem sa Vám opätovne poďakovať za každú pomoc pred a počas mobility, je naozaj skvelý pocit ísť do zahraničia a vedieť, že v prípade potreby sa môže kedykoľvek obrátiť na spoľahlivého koordinátora na univerzite. Hlavne keď počúvam, aké problémy mali iní stážisti. Takže naozaj, veľká vďaka :)

S pozdravom,
Alžbeta

PS: Samozrejme, dávam Vám súhlas na zverejnenie mojich postrehov, resp. fotiek z mobility.

Stanka Tuchová, LS 2015/2016, Atény, Grécko

Athens University of Economics and Business

Dobrý deň.
Absolvovanie programu Erasmus+ bola tá najlepšia vec, akú som mohla spraviť počas štúdia na VŠ! Aj keď zo začiatku som mala obavy ako to zvládnem, ale som rada, že som nabrala odvahu a dala sa na to a týmto chcem poďakovať aj pani Prašovskej, koordinátorke pre Erasmus študentov, že ma k tomu tak trochu postrčila, keď som to chcela vzdať.

Grécko (po grécky Ellada, Hellas) je považované za kolísku demokracie, filozofie, kultúry či astronómie. Mala som možnosť navštíviť iba zopár z okolo 6 000 gréckych ostrovov, no všade som našla milých, ústretových a nikam sa neponáhľajúcich ľudí, ktorí sedia v kaviarňach a popíjajú frappé, fredo cappuccino alebo obyčajnú grécku kávu. Najviac času som však strávila v hlavnom meste, v Aténach, ktoré som pochodila krížom krážom. Najväčším lákadlom je samozrejme Akropola, ktorá sa týči na malom kopci nad mestom a je odtiaľ pekný výhľad na celé okolie. Za spomienku určite stojí aj grécky parlament, ktorý som mala možnosť pozrieť si aj zvnútra, za čo ďakujem ESN v Aténach, ktoré pre nás pripravovalo rôzne akcie, eventy, párty na plážach, výlety na ostrovy a veľa iného :)

Štúdium v Aténach nebolo náročné, ak to mám porovnať s našou EF UMB, tak mám pocit, že úroveň je trochu slabšia aj keď projekty a seminárky nám občas dávali zabrať. Ale možno to bolo tým, že nás brali ako Erasmus študentov, takže nám nechávali viac času na spoznávanie krajiny a kultúry. Nespoznávala som len grécku kultúru a zvyky, ale aj mojich erasmus spolužiakov, ktorí boli skoro z celej Európy ale aj z Ruska, Arménska a dokonca U.S.A.

Ubytovanie si každý zabezpečoval sám, keďže univerzita nemá internáty. Odporúčali nám agentúru StayInAthens, cez ktorú sa dal zohnať pekný no trochu drahší privát. Ja som to riešila cez Facebook skupinu, kde som našla najlacnejší a najlepšie situovaný byt zo všetkých mojich spolužiakov.

Doprava je v Aténach katastrofálna. Spoľahnúť sa dá iba na metro, ktoré jazdí načas, ak nie je nejaká porucha. Štrajky dopravy (metro, autobus, vlaky, taxi, lode) ale aj štátnych zamestnancov a protesty na Syntagme pred gréckym parlamentom sú na dennom poriadku, takže po pár mesiacoch si na to človek zvykne a radšej si pred odchodom skontroluje na internete, či daný spoj vôbec premáva inak sa nedostane do centra.

Najlepšia vec však bola, že ako Erasmus študenti sme mali jedlo v jedálni úplne zdarma!! A to sme mohli chodiť na raňajky, obedy aj večere. Tým sa dalo dosť veľa peňazí ušetriť a minúť ich na cestovanie po ostrovoch. Grécko je však drahá krajina a ceny sú aj dvojnásobné oproti našim, preto finančný grant postačí iba na základné položky a sú potrebné aj vlastné finančné prostriedky.

Celkovo hodnotím túto skúsenosť veľmi pozitívne a určite odporúčam všetkých študentom, aby si to vyskúšali a nazbierali tak vlastné skúsenosti, ktoré ich určite posunú vpred nielen v jazykovej ale aj v osobnostnej oblasti.

S pozdravom
Stanislava Tuchová

(Týmto súhlasím so zverejnením uvedeného textu a priložených fotografií)

 

Jana Sokolová, Steyr University, Rakúsko, ZS 2015/2016

Super semester v Rakúsku!

škola: Náročnosť štúdia je podobná ako u nás. Rozvrh hodín nie je fixný a väčšina predmetov sa vyučuje blokovo. Hodina nemá dĺžku 80 min. ako u nás na škole, ale 2- 4 hodiny (s malými prestávkami), niektoré blokovky aj celý deň. Rakúsky systém výučby je viac prepojený s praxou a tiež sa realizuje viac exkurzií do podnikov. Učitelia sú odborníci z praxe, čo je aj výhoda aj nevýhoda. Na jednej strane je dobré vedieť ako to naozaj v praxi funguje, na druhej strane nie všetci vedia učiť a jednoducho podať učivo. Určite odporúčam vybrať si aj predmet, ktorý si už absolvoval u nás na škole (a mal si ho rád/a) bude sa ti lepšie porovnávať.

voľný čas: Steyr je malé mestečko s krásnou historickou architektúrou a nádhernou prírodou v okolí. Po niekoľkých dňoch sa môže zdať tiché a nudné, no len kým sa neobjavia študenti. Vtedy naozaj ožije. Špecialnym robia toto miesto najmä noví priatelia z celého sveta. Väčšinu času budeš tráviť hlavne s incoming študentami a riadnymi študentami anglického programu. Rovnako aj študenti z ESN sa snažili aby sme sa cítili v Steyri super a pripravovali rôzne akcie a výlety. Nudiť sa naozaj nebudeš.

ubytovanie: Pri posielaní prihlášky si môžete vybrať, či vám ubytovanie zabezpečí škola alebo to chcete riešiť vo vlastnej réžii. Určite odporúčam nechať to na školu, nakoľko niektorí študenti mali problém si niečo nájsť. S ubytovaním som bola spokojná

ostatné odporúčanie: Grant v pohode vystačil na pokrytie ubytovania aj životných nákladov. Na väčšie cestovanie po Európe však treba trošku našporiť, ako aj na cestovanie vlakom. Určite sa netreba báť ísť, len vykročiť zo svojej konfortnej zóny a užiť si veľké dobrodružstvo

Bc. Mária Koleníková, University of Latvia, Riga
autumn semester 2015/2016

"Zimný semester v Lotyšsku, v hlavnom meste Riga, zanechal vo mne veľmi príjemné pocity. Keby som mala tú možnosť, išla by som tam na celý rok, aby som mala dostatok času preskúmať všetky krásy, ktoré krajina ponúka. University of Latvia je škola, vďaka ktorej sa Vám určite rozšíri horizont vedomostí, najmä po praktickej stránke. Domáce úlohy sú tam na dennom poriadku, takisto vypracovávanie projektov v skupinkách. Všetky „home assignments“ sa Vám započítavajú do hodnotenia, takže už počas semestra si nachytáte dostatočný počet bodov a môžete bezstarostne okúsiť nočný život v Rige alebo si spraviť výlety do Pobaltských krajín či Škandinávie. Keď príde reč na kuchyňu, tak som hneď hladná. Väčšina reštaurácií je robená ako veľká jedáleň, kde Vás pri vstupe privíta tácka na ktorú si naberáte všetko čo len chcete. Po príchode do Rigy zájdite na obed do Lida a zaručujem Vám, že od toho momentu budete pravidelní návštevníci. Grant, ubytovanie, profesori, koordinátori, študijné oddelenie atď. všetko hodnotím na výbornú."


Laura Hanesová, Université de  Poitiers

S výberom predmetov a s prípravou rozvrhu a ak bola potrebná aj zmena nám veľmi pomol koordinátor z vysielajúcej univerzity, tak s tým sme nemali závažné problémy. Bol tam systém pevných rozvrhov, tak niekedy to bolo problematické zharmonizovať, lebo sme mali predmety z troch ročníkov. Veľmi sa mi páčila ich ochota, že po nás prišli na aute na stanicu a prvý deň s nami vybavili všetky formality. Výučba na hostiteľskej VŠ (formy výúčby, učitelia, knižnice, atď.):

Typický typ cvičenia a prednášky, aj keď k celkovému hodnoteniu sa brala do úvahy aj príprava na semináre a aktivita na nich. Niekedy to bolo problematické, lebo chceli od nás, aby sme sa pripravili na niečo, čo sme sa mali naučiť iba na tých seminároch. Ubytovanie (ceny, tipy, atď.):

Ja som mala na internáte izbu spolu so sprchou a WC. Bola som spokojná, lebo som ju mala sama a s nikto ma neobmedzoval. Kuchynka nebola ďaleko a bola dobre vybavená spotrebičmi. Ja som mala internát Rabelais, ktorý bol 7 min od univerzity, tak to bolo úplne ideálne. Dokonca ešte aj cez obed som si chodievala cez prestávku niekedy variť na internát. Cena bola 231€ ale po príspevku od vlády to kleslo na 140 €.

Doprava (aj miestna, ceny, tipy, atď.):V meste bola MHD, ktorú sme využívali, aby sme išli do centra mesta, ale často sme chodili aj pešo. Ceny záviseli od predplatného, napr. jeden lístok stál 1,30€ ale s predplatným to vyšlo menej.

Voľný čas:
Pravdupovediac nemala som veľmi veľa času organizovať voľno-časové aktivity, mala som dosť veľa predmetov v škole. Športové aktivity sa dali rozvíjať aj ako súčasť telesnej výchovy na škole. Čo sa oplatí vidieť pre mňa bolo prímorské mesto La Rochelle.

Iné odporúčania:
Napríklad od tohto roku, ak si budú chcieť študenti vybavovať príspevok od fr. vlády na bývanie, bude potrebný preložený rodný list, o čom sme mi napríklad nevedeli. Je potrebné si zabezpečiť aj peniaze v hotovosti, lebo na internáte sa na začiatku platí kaucia za ubytovanie.

Ivana Spirová, stáž  VŠH Praha

Odporúčam si čo najskôr ako sa dá vyplniť potrebnú dokumentáciu, nech s tým neskôr nie sú problémy. Práca v podniku: Bola som s prácou v podniku veľmi spokojná, hlavne je treba byť zodpovedný, radšej si po sebe všetko ešte raz skontrolovať a správať sa milo. Ubytovanie (ceny, tipy, atď.): Najlacnejším typom ubytovania sú samozrejme internáty, ktoré stoja okolo 130 - 160 euro za mesiac, ale dá sa prenajať si aj izbu/ posteľ, či sama alebo so spolubývajúcim/i. Čo sa týka ceny, tak sa dajú nájsť priváty aj za 100 euro, aj za 300.

Doprava (aj miestna, ceny, tipy, atď.): Ak je to možné, tak je najvýhodnejšie si kúpiť študentský lístok, ktorý stojí okolo 27 euro, platí tri mesiace a platí na metro, autobusy, električky a aj vlaky. Len si treba dať pozor na ktorú zónu si človek kupuje lístok.

Voľný čas: V Prahe je toľko možností, že si každý vyberie, to čo ho zaujíma. Dá sa nájsť všetko od hudby, kultúry, zábavy, cez šport, kulinárstvo, pamiatky. A dokonca niektoré kultúrne podujatia sú lacnejšie ako na Slovensku, napríklad na opere som bola iba za dve eurá :)

Iné odporúčania: Je dobré sa zo začiatku popýtať na veci, ktoré vás zaujímajú, niekoho domáceho. Spoznáte tak miesta, ktoré by ste inak nespoznali.

Veronika Huljaková, Univesita di Bologna

 

Semester som začala celkom dobre, len som akosi prehliadla informáciu, že tu majú ešte aj semester rozdelený na dve časti, takže momentálne mám len jeden predmet a od 7.11 mi začnú ostatné 3 predmety. Takže aktuálne, keď mám ešte nejaký voľný čas, si zbieram informácie a materiály na diplomovku a snažím sa učiť taliančinu. Ľudia sú tu veľmi fajn, aj spolužiaci... na moje prekvapenie mám dosť spolužiakov Talianov, ktorí sa rozhodli študovať po anglicky, tak to je celkom dobré, lebo vedia už ako to tu chodí, pomôžu aj s knihami v knižnici... 

 

Vlastimil Farkašovský, University of Ljubljana

Semestrálne štúdium na Univerzite v Ljubljane hodnotím vysoko pozitívne a odporúčam každému kto má záujem vyskúšať si semester v zahraničí. A ako na to? - Ďalšie informácie sú v priloženom súbore.

Petra Srogoňnová,  Palma de Mallorca

 V prvom rade by som chcela študijný pobyt Erasmus odporučiť každému, pretože je to nezabudnuteľný zážitok. Môj pobyt na Mallorce hodnotím ako najkrajších 5 mesiacov, aké je možné zažiť, obzvlášť počas letného semestra. Škola v peknom prírodnom prostredí, ústretoví ľudia vždy ochotní pomôcť, priateľský prístup vyučujúcich spríjemnili vysokoškolské povinnosti, hlavne koordinátor, na ktorého sa dá v každej situácii spoľahnúť, čo je veľké plus v cudzej krajine mimo domova. Možnosť absolvovať španielsky kurz s učiteľom výlučne hovoriacim len španielskym jazykom patrí medzi najlepšie zážitky, nakoľko ako úplný začiatočník v tomto jazyku začnete chápať veci skôr, ako by ste čakali. Hlavné mesto Palma de Mallorca je krásne a po necelom pol roku ho vnímam ako môj druhý domov. Dopravne je veľmi dobre prepojené, čo už až tak úplne neplatí o ostatnej časti ostrova, ale každý z nás využil niekoľkokrát možnosť prenajatia auta a vďaka tomu sme spoznali celý ostrov, na ktorom je vždy čo obdivovať. Nadbytkom voľného času nie je na tomto ostrove možné trpieť, hlavne od mája, kedy je už teplota vody viac ako prijateľná a množstvo pláži, ktoré ostrov ponúka je dobré spoznať čo najviac. Vždy budem na tento študijný pobyt spomínať s úsmevom na tvári a som neskutočne rada, ako ma tento pobyt obohatil o nové zážitky, skúsenosti. Vďaka študentskej mobilite Erasmus mám desiatky nových kamarátov naozaj z celého sveta. Študovať pri mori, v krásnom prostredí medzi Španielmi odporúčam naozaj každému. Netreba sa báť jazykových schopností, lebo práve vďaka tejto mobilite a dennodennému kontaktu so študentmi z iných krajín sa každý z nás oveľa zlepšil. Ak by niekoho odradil odmeraný prístup ostrovanov, nie je to nič osobné, oni sú takí. My sme však mali väčšie šťastie na otvorených a prístupných Španielov, vďaka ktorým poznáme ostrov oveľa viac. Z 10 bodov by som celému letnému semestru na Mallorce dala 11 bodov a úprimne môžem povedať, že za celý čas som nemala ani jednu výrazne negatívnu skúsenosť, kedy by som ľutovala, že som sa sem rozhodla prísť študovať.

Lenka Čipkalová, Program JOSZEF Wirtschaftsuniversität Wien

Tento program je výberový a radí sa medzi tie náročnejšie. Nie je to len výmenný študijný pobyt, JOSZEFáci majú okrem vlastných JOSZEF predmetov a seminárov i regulárne WU predmety a je im venovaná väčšia pozornosť, sú organizované spoločné podujatia, party či verejné diskusie. Je to komunita ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú a sú v kontakte i po skončení programu.

JOSZEF je iný i dĺžkou svojho trvania, pretože akceptačný list je na cely akademický rok, no podmienkou je úspešné absolvovanie predmetov zo zimného semestra, s možnosťou nespravenia jedného predmetu.

Osobný dojem z tohto pobytu je výborný, štúdium bolo síce náročné, no prinieslo mi to veľa nových poznatkov, skúseností a pohľadov. Náročnosť sa týka nie len obsahu samotných predmetov, ale i dĺžky vyučovania. To bol pre mňa asi najväčší problém, sú kurzy, ktoré trvajú od 3 do 5 hodín, resp. sú blokové celodenné kurzy a ničím výnimočným neboli ani kurzy cez víkend. Takže časová náročnosť 100% J je tu skrátka iný systém, študenti sa tu pripravujú systematicky a pravidelne, priebežne. Termíny skúšok sú dané, takže si nemožno vyberať a stáva sa i to, že v jeden deň sú 2 alebo 3 skúšky naraz.

Na druhej strane to bol veľký prínos, zaujímavé prednášky, výborní prednášajúci, vždy aktuálne materiály a diskusie, otvorené diskusie medzi vyučujúcim a študentmi. Veľká pozornosť je venovaná na aktuálnosť a na využitie info v praxi. Samozrejme, že boli i teoretické predmety, no i tie boli zamerané na seba-rozvoj, manažérske kvality či riadiace schopnosti.

Veľkým plusom je i možnosť absolvovania odbornej stáže v jednej z partnerských firiem programu. Výberové konanie je presne ako v praxi, tj. CV, motivačný, osobný pohovor, avšak nie je zaručené, že každý JOSZEFák dostane praktikum, ide o konkurenciu a firma si vyberá sama.

Rozhodne tento program odporúčam, je to náročné, no je to výzva a ten kto sa chce vyčleniť z radu ostatných absolventov VŠ by v ňom určite nemal chýbať a zúčastniť sa ho.

 

 

Gabriela Senderakova, CAG University

V školskom roku 2011/2012 som mala možnosť zúčastniť sa Erasmu v Turecku na Cag University. Príchod do Turecka bol bezproblémoví akurát som čakala viac informácii od erasmus koordinátora, s ktorým som pred príchodom komunikovala, pretože nikto z erasmus študentov nevedel do čoho ide a čo má čakať. Veľkou výhodou bolo to, že nám škola zabezpečila ubytovanie v súkromných bytoch a po prílete do Turecka ma už  čakali na letisku, aby ma odviezli a ukázali mi, kde budem bývať. Nevýhodou ubytovania bola jeho vzdialenosť od školy. Do školy sme museli dochádzať 1,5 hod. školským autobusom. Od ľudí zodpovedných za erasmus študentov veľkú ochotu a pomoc nečakajte, systém buddies na Cag veľmi nefunguje. Na druhej strane je v škole veľmi veľa ochotných a priateľských študentov, ktorí pomôžu a poradia s čímkoľvek potrebujete. Pripravte sa na to, že si budete musieť kupovať dosť drahé knihy, alebo aspoň prefocovať ak vám to učitelia dovolia, keďže ich v knižnici nemajú. Problémom je aj jazyk, univerzita je oficiálne čisto s vyučovacím jazykom anglickým, ale profesori sú často nútení hovoriť na hodinách po turecky. Na ulici tiež nestretnete veľa ľudí, ktorí ovládajú angličtinu.

Celkovo svoj pobyt v Turecku hodnotím veľmi pozitívne.    

 

Adela Prandorfyova, Univerzita v Santander

V prvom rade si treba zistit ci su predmety ktore ste si vybrali naozaj vyucovane v anglickom jazyku. Predmety sa priebezne daju menit este prve dva tyzdne studia na ORI co je office pre Erasmus students a samozrejme sa to konzultuje s koordinatorom.

Forma vyucby na ekonomickej fakulte su vacsinou hodiny ktore trvaju 120 minut a su max 2 krat tyzdenne ale je to individualne zalezi od predmetu. Nespoliehajte sa na to ze sa tam naucite alebo zlepsite anglicky jazyk. Bohuzial budete mat zrejme lepsiu znalost jazyka ako niektori profesori co je smutne, ale na druhej strane je ja som sa velmizlepsila v spanielcine:) Tato univerzita nie je vybavena studentskym internatom a preto studenti byvaju po privatoch ktore su dost nakladne ja som platila 230 eur mesacne plus energie cize to dokopy vychadzalo mesacne okolo 260 eur a kedze grant bol 360 ani mesacna strava(150) mi zan nevysla. Do Santandera lieta nizkonakladova spolocnost Ryan Air co je velmi vyhodne, no nelieta to priamo Bratislava Santandera. Ja som lietala vacsinou cez Barcelonu alebo Londyn kde som musela noc prespat. V meste je mestska hromadna doprava listok stoji 1,10 eur ale ked si studentska karta ktoru dostanete sa da nabijat a vtedy stoji cestovne 60centov jazda. AEGEE studenska organizacia pre Erasmus studentov organizuje vylety pre studentov a samozrejme Fiesty. Takze o zabavu je posarane.Studentom nie je prideleny iny spanielsky student co mu pomaha ste odkazani viac menej na seba. Inak su dobre vybaveni sportovymi equipment ale je to dost komplikovane a drahsie ja s tym nemam skusenosti chodila som behat na plaz. to je zadarmo :)

Iné odporúčania: Netreba sa zlaknut ked nejake dokumenty meskaju spanieli maju totizto na vsetko cas ved MANANA:) Ak sa do spanielska dostanete je velka chyba nevyuzit studium v spanielskom jazyku a zdokonalit sa, pretoze najlepsie sa naucite jazyk v cudzej krajine v ktorej ste!!! :)

Erasmus je skvely, len si myslim, ze vyska grantu nie je v tomto pripade adekvatna, A pretoze je tazke si najst v zahranici pracu treba sa spolahnut len na rodicov :)

 

 

Viliam Latta, IB Stuttgart

 Absolvoval som pracovnú stáž v centrále spoločnosti Internationaler Bund e. V. Baden-Württemberg v Stuttgarte. Spočiatku ma umiestnili na pozíciu na oddelení medzinárodných projektov, avšak tam nebol dostatok roboty, a tak ma časom preložili na vymáhanie pohľadávok. Bola to práca zaujímavá, hoci náročná na pozornosť a detaily, mal som však podporu zo strany nadriadenej ako aj koordinátorky priamo vo firme. Som teda rád, že som mal možnosť nie len oprášiť nemčinu zo základnej školy, ale taktiež nabrať skúsenosti do životopisu. Obohatila ma nová kultúrna skúsenosť, zážitky s nemcami, talianmi, čilanmi či číňanmi a zakúsenie reality po skončení školy.

Odporúčam nebáť sa formalít pri vybavovaní, ani nedostatočnej znalosti jazyka, ani náročnosti stáže, ba ani predĺženia štúdia! Podľa môjho názoru je stáž v cudzej krajine vždy cennou a nezabudnuteľnou skúsenosťou a prial by som si, aby každý študent mohol aspoň raz za štúdium vycestovať.

Zuzana Šenšelová, stáž vo Valencii

 

 ...

Oplatí sa!

veľmi cenné rady sú v priloženom súbore

 

Anna Gregová, Valencia

Absolvovala som stáž vo Valencii a bola som maximálne spokojná. Centro Superior de Hoteleria, je potrebné kontaktovať s časovou rezervou, ale mne nakoniec vždy odpísali a viac menej som sa mohla hocikedy počas stáže na nich obrátiť.

 

 

Alena Novakova, Universita degli Studi Magna Graecia di Catanzaro, Taliansko

Dobry den,

prichod bol bezproblemovy, aj komunikacia s univerzitou, najskor som isla na internat, kde mi dal vratnik informacie, co mam urobit dalej (kde sa plati za ubytovanie a pod.), na vratnici ma ocakavali po tom, co som napisala e-mail koordinatorke a mala som aj izbu. So zakladnymi vecami mi pomohli studenti Erasmus z prveho semestra, ktori mi opisali, ako to tu funguje. Teraz chodim na hodiny na univerzitu. Rozdiely oproti nasej univerzite - v kniznici moc knih nie je a treba si ich kupovat alebo prefocovat. A najdolezitejsie - treba vediet po taliansky, keby som nevedela po taliansky, tak tu asi neurobim nic. 

Inak som spokojna, ako to tu je zorganizovane, podobne ako u nas - vsetci erasmus spolu na internate. Len tu nie su tutori (teda su, ale robia iba party) a hladala som tu vsetko sama. Nastastie su tu mili ludia a vzdy pomozu.

 

 

Petra Mihalkova, Huddy Diamonds, Česká republika

 

Dobry den prajem,

so stazou v Prahe som velmi spokojna. Pred mobilitou som vo firme bola a dohodli sme sa na forme prace a podmienkach s mojim nadriadenym, takze som vedela do coho idem.

Moj nadriadeny mi dava dobry priklad manazera svojim pristupom k praci ale aj ku kolegom a ku mne. Snazi sa vzdy v priebehu dna ma skontrolovat ako mi praca ide, pripadne, pripadne pracu konzultujeme za pochodu, ked sa nieco vyskytne.

Ubytovanie som si riesila sama u rodiny v kombinaci s studentskym domovom a kamaratmi zijucimi v Prahe.

Moje hodnotenie je velmi pozitivne.

Katarína Obická, Universidad de Cantabria

Ak by som mala zhodnotiť úroveň pobytu, som veľmi spokojná. Prijímajúca Univerzita nám na začiatku poskytla všetky potrebné informácie, celkovo úroveň služieb hodnotím veľmi vysoko, Univerzita má vytvorených niekoľko informačných systémov a prístup k informáciám je veľmi jednoduchý. Prostredie je príjemné, ľudia sú priateľskí a hlavne profesori sa snažia byť veľmi ústretoví. S ubytovaním som celkom spokojná, našla mi ho Prijímajúca Univerzita a ďalej som už komunikovala sama s majiteľkou bytu.
Vyučovací proces je pomerne dosť odlišný od nášho, na niektorých predmetoch máme viacerých učiteľov a každý nás osobitne hodnotí. Tu by som vytkla jednu vec, a to že niekedy dochádza k neporozumeniu medzi žiakmi a učiteľmi. No niekedy je to pozitívne, pretože nám prednášajú zahraniční profesori.
Stretáva sa tu veľa kultúr a národností a každý deň sa jeden od druhého učíme niečo nové.

Katarína Voštiarová, University of Ljubljana

Spätná väzba je v priloženom dokumente.

 

Daša Vaľková, Joszef WU Wien

Aká bola výška Vášo prideleného Erasmus finančného príspevku v EUR na mesiac?
400

Priemerné mesačné náklady počas študijného pobytu v EUR na mesiac:
550

Do akej miery pokryl ERASMUS grant Vaše potreby? 1 2  3  4 5 (1 - vôbec nie, 5 - úplne)


Vaše odporúčania pre ďalších študentov:

Prihlasovanie sa na štúdium/výber predmetov/formality po príchode:

Prichodu do Viedne predchadzali 3 informacne maily s podrobnym popisom krokov, ako si treba vyberat predmety, ako sa zahlasovat, kde najst dodatocne informacie atd. Po prichode bolo zorganizovane informacne stretnutie, na ktorom som dostala kompletny zoznam veci, ktore treba urobit - kde sa nahlasit, preco, ako, dokedy atd. V pripade otazok je stanovena kontaktna osoba, ktoru som mohla kedykolvek kontaktovat a vzdy bola ochotna odpovedat na otazky, vysvetlit a pomoct aj individualne.

Výučba na hostiteľskej VŠ (formy výúčby, učitelia, knižnice, atď.):

Ja konkretne som aplikovala na JOSZEF program, a teda som mala uz vopred stanovene predmety, ktore som absolvovat musela (5), dalsie (3) som si mohla vybrat podla toho, ako som uznala za vhodne. Vyucba prebiehala rozne, predmety som mala v nemeckom aj anglickom jazyku, hodmotenie prebiehalo vzdy na zaklade min. 3 kriterii (prezentacia skupinova/individualna, esej, domace prace, aktivna ucast na hodinach, riesenie case studies, pisomna skuska a pod.). Ucitelia boli väcsinou profesionali, s mnozstvom skusenosti z praxe, nielen z adakemickej pody. Samozrejme, vzdy sa nasli vynimky, ale urcite globalne mozem len chvalit. Kniznica bola otvorena takmer nonstop, k dispozicii boli pocitace, zasuvky na vlastne notebooky, knihy na studium v kniznici i pozicanie, skener, tlaciaren (za poplatok)...

Ubytovanie (ceny, tipy, atď.):

Podla instrukcii som si ubytovanie vybavovala cez organizaciu OeADWohnraumverwaltungs GmbH Wien. Do terminu trebalo poslat ziadost spolu s preferovanym ubytovanim (na nete boli informacie o internatoch, spolu s typom ubytovania aj predbeznou cenou). Tim ludi sa potom snazil vyhoviet poziadavkam uchadzaca. Nie vzdy to vsak bolo mozne, hlavne z kapacitnych dovodov. Ja som tiez nedostala miesto na ziadnom, mnou preferovanom internate, ale v konecnom dosledku som bola spokojna. Byvala som na 1tke izbe, na dalsej 1tke som mala kolegynu z Francuzska, sharovali sme toaletu a sprchu, kuchyna bola na poschodi (pre cca. 15 studentov). Internat bol cisty, upratovanie 1x tyzdenne, novy, dobre vybaveny, chladnicka na izbe, internet atd. Cena: 395 €. OeAD si navysilo povodnu cenu, priratalo si sprostredkovania a pod :(

Doprava (aj miestna, ceny, tipy, atď.):

Studenti si mozu zakupit Semesterkarte, co je karta na vsetky typy verejnej dopravy vo Viedni (Wien 100). Plati do konca januara a mozu na nu cestovat, kolko len chcu. Podmienkou je Meldezettel a platny preukaz studenta. Blizsie info na: www.wienerlinien.at. K WU mne osobne siel priamy spoj metrom U4, taktiez metro U6, Strassenbahn D a nejake busy chodia az ku skole, takze spojenie celkom dobre.

Voľný čas:

Pri WU funguju dve organizacie - ESN a EBN (Erasmus Social Network a Erasmus Buddy Network), ktore organizuju rozne aktivity pre Erasmus studentov - od exkurzii, cez vylety so okolia, do zahranicia, party atd. Tiez moze Erasmus student poziadat o tzv. buddy-ka, regulerneho studenta WU, ktory by mu mal pomahat s "aklimatizovanim sa" v novom prostredi. Vsetky informacie chodia mailom.

Iné odporúčania:

- Urcite by som odporucala zucastnit sa pred zaciatkom semestra tzv. OK-programu.

Erasmus studenti pocas cca. 2 tyzdnov organizovane navstevuju rozne kulturne pamiatky, muzea, zaujimave miesta a pod. vo Viedni. - riadte sa pokynmi, ktore vam budu chodit mailom, dodrziavajte ddl-ny, ak niecomu nerozumiete alebo vam nie je nieco jasne, pytajte sa.

Poskytli by ste referencie potenciálnemu záujemcovi o štúdium na danej inštitúcii? Áno

Alexandra Tomková, University of Girona, Spain

- zo strany univerzity v Girone poskytuju info stretnutie aj jazykovy kurz

- prístup k studujnym materialom vyborny

- studium v Girne bude uznane na EF UMB bezproblemov, aj bolo

- znacne jazykove zlepsenie pocas studia v zahranici je badatelne

- na partnerskej uni som neplatila ziadne poplatky

- naklady na zivot pocas erasmu su asi 2x vyssie ako doma a mala som aj ine zdroje k dipozicii ako zdroje z grantu

-ocenila by som: lepsiu komunikaciu nasej a partnerskej univerzity, s cielom pomoct viac studentovi, lepsiu propagaciu mobilit na domacej uni, teda na EF, rozisrenie bilateralnych dohod, podporit maximlane vyuzitie studai v zahranici max poctu uchadzacov

- pobyt hodnotim vyborne a uzitocne, bude pre mna prinosom aj pri hladani zamestnania

Michaela Prieložná, Helsinki, Haaga-Helia

- pobyt celkovo hodnotim pozitivne, bude pre mna prinosom aj pri hladani zamestnania a budovani kariery

- negativne hodnotim administrativnu narocnost pri ziskavani potrebnych dokumentov pred odchodom na molbilitu

- vyucba je velmi zamerana na prax, ucia ludia z praxe, co je velmi uzitocne

- informacie a materialy su dostupne v moodli a on line, vyucujuci su max ochotni a ustretovi, ziadne administrativne obstrukcie, skusky su roznymi sposobmi vedene

 - PC, tlaciarne a vsetko je dostupne zdarma

- na internatne ubytovanie sa treba hlasit vcas, je nan velky dopyt a je vyborne,  mesiac stoji cca 300Eur, vlastna kupelna a kuchynsky kutik, prijemna nova izba, teplo, pripojenie na internet, tu konkretne bola len platnicka na varenie, inde je vacsie vybanevie, zavisi kde. Periny a obliecky je dobre sipriniest ak nechcete kupovat. Na inetrante je sauna :)

- dolezite je, ze za ubytovanie platite deposit na zaciatku 500 eur!!a vratili ho mesiac po skonceni zmluvy

- organizuju mnozstvo akcii pre Erasmus studentov, pivarne maju lepsie ceny ako u nas, kopec sportovych aktivit, vsetci radi behaju...bary a diskoteky su ale draha zalezitost

 - z predmetov mi nebol uznany len jeden, lebo tu spm v rozvrhu nic podobne nemala

Petra Dlouhá, University of Ljubljana, Slovinsko

Pobyt chapem urcite ako prospesny do buducnosti, pri hladani si prace aj pre buducu karieru, hodnotim ho velmi pozitivne. Prihlasovanie sa a vyber predmetov pred odchodom prebehol bez problemov, dobra komunikacia studijnych referentiek je dolezita. Predmety sa v Ljubljane otvaraju aj ked sa prihlasi jeden student, vyuka prebieha prednaskami, ktore navazuju tesne za sebou, aby sa predmet mohol uzavriet lebo predmety na seba nadvazuju. Vyucujuci boli velmi ochotni a ustretovi. Grant takmer vychadza na pokrytie vsetkych nakladov, strava je zabezpecena sposobom studentskych bonov v rozlicnych restauraciach, co je velmi dobre. Mesacnik na dopravu stoji 20 Eur, ostatne naklady a ceny podobne ako u nas. Internat ma stal 100 Eur mesacne, internaty su najlacnejsie ale aj tie su cenovo rozlicne, zavisi od vybavenia. Na zaciatku platite depozit 170 eur, ktory po ukonceni vratia.

Mimo mesta neplatia na dopravu studentske zlavy. Oplati sa viac pozicat si auto a prispiet na benzin.

Kto uvazuje nad Ljubljanou, nech ani na sekundu nevaha!

Petra Červená stáž, Marina Hotels, Plama -Malorka LS 2012/2013

- staž zabezpečená v spolupráci s Uni v Palme

- ubytovanie som mala súkromné, zabezpečila som si cez internet

- stáž bola povinnous súčasťou mojho študijného programu a bude mi uznaná na našej VŠ

- grant bol 500 Eur nesačne, náklady mesačne cca 550 Eur

- príjimajúcu organizáciu by som odporučila na realizáciu stáže aj iným záujemcom

Jana Smreková, Upper Steyer, Rakúsko LS 2012/2013

vybavovanie admisnitrativy pred odchodom a po navrate je naročnejšie ale je to súčať Erasmu, pobyt hodnotím pozitívne, ako dobrú skúsenosť do budúcna. na prijímajúcej VŠ som nemala problémy, všetko bolo zariadené, študijné materiály dostupné, štúdium a prístup vyučujúcich veľmi pozitívn a aktívny, výučba prostredníctvom projektov, z praxe, čo hodnotím ako veľké plus oproti štýlu výučby u nás. Ubytovanie a stravu grant nepokryje, sú nutné aj vlastné zdroje. Mobilitu určite odporúčam každému, netreba sa báť!

Filip Ružica, Baleárske ostrovy, Španielsko ZS + LS 2012/2013

zo strany prijimajucej unverzity jednoducha administrativa a velko ochota, na univerzite je výborne vybavená knižnica a ochotní vyučujúcu, úroveň výčby hodnotí trochu slabšie ale v cudzom jazyku.Ubytovanie je všeobecne dosť drahé ale dá sa nájsť izba aj za cca 200 eur. ceny porovnateľné so SR, drahšia mestská doprava, prijateľné ceny leteniek. množstvo aktivít v meste a aj organizovaných pre zahraničných študentov.

Ocenil by možnosť využiť absolvovať Erasmus viac ako jeden krát.

Adriána Kontrová, VŠE Praha, Česká republika LS 2012/2013

 

Alžbeta Voleková a Eva Midlíková, Kempten, Nemecko, časť z e mailu zo ZS 2013/2014

Mám sa tu veľmi dobre. Som naozaj rada, že zhodou všetkých okolností som sa ocitla tu v Kemptene, v Bavorsku a nie v Španielsku. Krajina je tu nádherná, tiež som nečakala, že Nemci budú takí priateľskí.

Na začiatku sme síce mali trochu problémy s novými voliteľnými predmetmi, ale nakoniec všetko dopadlo dobre. Čo sa aj týka starostlivosti o nás, zahraničných študentov, tak sa nemôžeme sťažovať. Každý problém sa snažia riešiť ASAP. 

Čo sa týka školy, tak je to tu na výbornej úrovni. Keďže študujem Cestovný ruch, som naozaj rada, že tu majú prispôsobené skoro všetky predmety na tento odbor. Veľa, veľa diskutujeme s učiteľmi, riešime case studies, pracujeme v tímoch,... Musím priznať, že je to tu oveľa viac interaktívne ako u nás na Slovensku, čiže je to veľmi zaujímavá skúsenosť.

A keďže bývame v byte ľudia z 3 kontinentov, je to tu naozaj multikultúrne prostredie!!

 

Dúfam, že aj Vy sa máte dobre a ešte raz ďakujeme za odporúčanie PRÁVE tento školy.

Krásny pozdrav z Álp,

 

Eva & Alžbeta 

Peter Palágyi, Soukromá VŠ Ekonomických studií, Praha Libeň, z emailu ZS 2013/2014

Praha je krásna a mám tu vždy čo robiť. Čo sa týka školy, je to trochu horšie, nakoľko úroveň vzdelania nie je na najlepšej úrovni, ale aspoň mám čas na písanie diplomovky.

Michaela Koberová, University of Reims, FR ZS 2013/2014

najväčší prínos mobility vidí v: zlepšenie výhliadok da kariéru, zlepšeie jazykových schopností, rozvoj soft skills, kultúrna skúsenosť, vyskúšať si samostatnosť, možnosť získať prácu aj v zahraničí.

Škola vyžaduje vysokú úroveň znalosti FRJ, berú vás ako ostatných domácich študentov!

odporúča ubytovanie na internáte Gerald Philippe, cena 231,00 Eur mesačne+ záloha v tejto výške hneď pri príchode, ktorá je vratná

je dobré vybaviť si príspevok na ubytovanie, výška sa vypočítava individuálne

skôr negatívne postrehy:

- slaba informovanosť a podpora zio strany hosťujúcej inštitúcie

- zemna informácií zo strany hosťujúcej inštitúcie po príchode voči info pred odchodom

- príliš krátka mobilita

- náklady vyššie ako stačí grant, potrebné dalšie financie ( grant stačil asi na 75% nákladov)

viacmenej pozitívne postrehy:

- poskytnuté ubytovanie

- výborné študijné materiály

- buddy system

- uvítacia aktivita a info stretnutie, jazykový kurz

 Ivona Chlebákova, Amiens FR, LS2013/2014

- vyborna skusenost s pozitivami do buducna a pre ziskanie zamestnania

- vyuzila privatne ubytovanie

- uroven studia a narocnost studia bola nizsia ako na domácej skole

- grant vystacil na cca 50-70 precent nakladov pocas mobility

Ivana Jankurová, Varna University, Bulhasrko LS 2013/2014

- vyborna skusenost s pozitivami do buducna a pre ziskanie zamestnania

- univerzita usporaduva welcome meeting, ktory je velmi prospesny

- ubytovanie bolo zabezpecene na hostovskej univerzite a vyuzila ho

-  zlepsenie jazykovej urovne pocas mobility

- uroven studia a narocnost studia bola nizsia ako na domácej skole

- grant vzstacil na 75-100 percent nakladov pocas mobility

- mobilitu celkovo hodnoti ako velmi pozitivnu skusenost

- komplikovanejsie bolo ziskat potrebne info od hostovskej uni pred zaciatkom mobility

Lilia Šilová, Wroclaw University PL, ZS 2014/2015

K môjmu erasmu by som dodala, že moja mobilita na Ekonomickej univerzite vo Wroclawe prebieha výborne. Som veľmi spokojná so školou a prístupom koordinátorov, ale aj ESN študentov, ktorí sa nám naozaj venujú a pripravujú veľa aktivít.
Zo začiatku bol síce trochu chaos s predmetmi, veľa predmetov nebolo nakoniec otvorených, ale veľmi ľahko sa dala nájsť adekvátna náhrada, preto mám aj veľa zmien v LA. Úroveň štúdia je dobrá, vyučujúci sú veľmi ochotný a poskytujú nám všetku potrebnú literatúru. Som ubytovaná na internáte, ktorý je len pár krokov od všetkých budov školy, čo je obrovská výhoda.
Chcela by som spomenúť ešte našu vyučujúcu poľského jazyka, ktorá sa nám (erasmákom, ktorých nás je tu naozaj veľa) venuje veľa, pripravila pre nás výlety po okolí a na najzaujimavejšie miesta v meste na celý semester, pričom všetky náklady hradí škola.
Takže som v celku nadmieru spokojná s prístupom školy, vyučujúcich, ale aj s celým pobytom tu :)

Jakub Ševčík, Litva, Kaunas University Vilnius, ZS 2014/2015

moje pocity zo štúdia na VU KHF v Kaunase, Litva:

Litva je veľmi pekná krajina. Určite sa tam oplatí vycestovať. Jedinou bariérou je jazyk. Znie to ako zmes maďarčiny a švédštiny a je to absolútne odlišné od angličtiny, alebo ruštiny. Mladší ľudia hovoria anglicky až na prekvalivo vysokej úrovni. Zo staršími sa zase človek dohovorí po rusky, takže tá litovčina nieje až taký problém.

Aj keď sa jedná o Vilniuskú univerzitu, jej ekonomická fakulta sa nachádza v Kaunase. Je to malá fakulta (asi štvrtinová z tej našej) a vládne tam rodinná atmosféra.

Pri výbere predmetov vznikol problém - oni do zoznamu predmetov vyučovaných v angličtine dali komplet všetky predmety nie len tie, ktoré sa u nich reálne vyučujú v angličtine. Takže večšinu predmetov som bol nútený zo študijného plánu vynechať, pretože ich ponúkali iba v litovčine, alebo samoštúdiom. Vraj by sa to do budúcnosti by sa to nemalo opakovať.

Večšina učiteľov rozpráva anglicky, bohužial niektorý nie a nerozumejú, keď sa s nimi rozprávate anglicky.

Štúdium bolo až príliš jednoduché. Viac ako problém kedy sa učiť sme riešili, čo robiť s voľným časom. Ak chcel niekto cestovať, zo strany učiteľov nebol problém ak chýbal na hodinách.

Univerzita nemá vlastné internáty, preto sme bývali na inuernátoch inej univerzity cca 20 min autobusom od fakulty. Nieje problém nájisť si v centre byt. Tu by som radil aby si pri výbere dali poradiť mentorom a dali zmluvu prečítať niekomu, kto vie litovsky. Ja som to nechal na mojich španielskych spolubývajúcich z internátu, výsledkom čoho bolo, že podpísali zmluvu, od ktorej sa nedalo odstúpiť. Navyše každý mesiac boli problémy, pretože chceli viac a viac peňazí za nové a nové poplatky a stále boli s bytom problémy...

Záverom, ak by som sa mal znovu rozhodnúť, išiel by som znovu. Riešil by som popredu ponuku predmetov a venoval viac času výberu bytu, pretože za rovnaké peniaze, ako sme mali my v rovnakej lokalite sa dal zohnať bezproblémový prenájom.
Jakuba kontaktujte na  jakub@sevcik.co
Jakub Ševčik

 

Lucia Ďuricová, stáž Palatinum s.r.o. Praha, LS 14/15

kontaktujte na duricova.lucia1@gmail.com

- vo vseobecnosti spokojnost so stazou, s organizaciou, s informaciami aj s pristupom supervisora

dalie pripadne dotazy smerujte na studentku e mailom

Zuzana Luptáková, Zuzka Slobodníková, Mendelova Univerzita Brno, ČR, ZS 2015/216

Co sa tyka Erasmu v Brne, nam sa tu velmi paci sme spokojne, aj skola sa nam paci aj celkova uroven, myslim ze sa zlepsujeme v anglicitne. Jedina skoda, ze nam tu az tak nesedia predmet,y ale hadam sa nam nieco pouznava. Inak to tu riadne zije, stale sme na nejakej akcii :) pozname velmi  vela zahranicnych studentov, co je super ale sme v kontakte aj cechmi, takze je to vyvazene. Nemame co vytknut, asi len to ze to ide hrozbe rychlo.

Dakujeme za spostredkovanie celeho pobytu je to naozaj super

S pozdravom Zuzka Luptakova

Olexandra Bocheliuk, UIB Palma, Ballearic Islands, ZS 2015/16

Yes, I`m very very OK!!! Palma is perfect place and I really love UiB, I am so gratefull that you adviced me to choose Palma and UIB, sadly that I can be here just for one semester.

Marina Muravyeva and Valentina Morozova are happy on their Erasmus at Universidade Europeia Lisabon too, everybody is very gratefull that UMB professor Vanda Marakova and you gave us the opportunity to go on Erasmus.

Best regards,
Oleksandra Bocheliuk

foto zo staze na Malorke foto z mobility v Atenach     

spatna vazba zo studijnej mobility na Malorke, Lenka Babelova, LS 2015-2016 (4. 8. 2016 10:28:41)
Eva Midlikova, spatna vazba zo staze AR 2015/2016 (4. 8. 2016 10:26:51)
Stáž vo Valencii_Senselova.docx (25. 1. 2013 9:25:34)
Erasmus_Ljubljana_Feedback.docx (25. 1. 2013 9:25:26)
Vlastimil Farkašovský Ljubljana.pdf (25. 1. 2013 9:24:25)


Za obsah zodpovedá: Prodekanka pre medzinárodné vzťahy | Dátum aktualizácie: 8. 11. 2017 | Aktualizoval: Prašovská Jana