Spätná väzba študentov

Anita Kolarčíková, ZS 2021/2022, štúdium La Rochell, FR

Môj Erasmus som sa rozhodla absolvovať na Excelia Business School v La Rochelle. Trocha som váhala či zvládnem štúdium vo francúzštine, ale môžem povedať, že toto rozhodnutie vôbec neľutujem. Všetci profesori boli veľmi ústretoví a pri hodnotení prihliadali na to, že v triede sú aj študenti z nefrankofónnych krajín. Excelia je národnostne veľmi rôznorodá a teda napriek tomu, že som v mojej triede bola jediná Erasmus študentka, takmer polovica triedy pochádzala z cudziny. Ako pre študentku cestovného ruchu bolo pre mňa veľmi zaujímavé dozvedieť sa viac o rozdielnych prístupoch k cestovnému ruchu v iných kútoch sveta.Čo sa týka ubytovania, v meste sa nachádzajú aj internáty, no je potrebné si o ne požiadať s väčším predstihom. Mne osobne pri hľadaní dôveryhodného prenajímateľa veľmi pomohla platforma Studapart, s ktorou Excelia spolupracuje. Vďaka nej sa mi podarilo nájsť ubytovanie so študentmi z rovnakej univerzity. La Rochelle je menšie a tým pádom bezpečné mesto, v ktorom sa však nachádza hneď niekoľko univerzít. Je to historické prístavné mesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť počas teplejších mesiacov a ponúka množstvo reštaurácií, barov a kaviarní v historickom centre. Pozitívom je aj dobré dopravné spojenie s Parížom, Bordeaux či Bretónskom. Ak teda uvažujete nad Erasmom vo Francúzsku, La Rochelle je tá správna voľba 🙂S pozdravom

Anita Kolarčíková

 

Natália Lajtmanová, LS 2021/2022, stáž Ostrava ASCARI

Úprimne sa priznám, že sme mali všeliaké očakávanie, nevedeli sme čo náš čaká, aj sme sa trošku báli predsa vieme ako to chodí vo firmách. Posadia Vás a dajú Vám robiť robotu, ktorú nikto nechce robiť. My sme boli celkom príjemne prekvapené.  Hneď od začiatku sme boli nám boli pridelené práce. Myslím si, že práca v podstate zodpovedá tomu, čo je napísané v zmluve. Všetci sú na nás naozaj milý a naša vedúca ,,ktorá si nás zobrala pod krídla“ nám sama povedala, že ak niečo nebudeme chcieť robiť stačí povedať. Pridelenú prácu s nami konzultuje, či nás to aj bude baviť a či to bude pre nás prínosom. Každé ráno sa striedame na recepcií, 2h ja a 2 h kamarátka a následne ďalší stážisti. Plus k tomu máme pridelené projekty na ktorých pracujeme. Ja momentálne pracujem na srovnávači kvality nemocníc (treba urobiť prieskum trhu či niečo také v ČR existuje, porovnať s inými krajinami, podať návrh akým spůsobom by som ja navrhovala aby sa to implementovalo, robila som dotazník cez survio,....). Moja práca bola z veľkej časti aj kreatívna, za čo som aj rada. Stále sa tu úlohy menia (čo mne vyhovuje, lebo nemám rada monotónnu prácu). Taktiež treba veľa informácií vyhľadávať, googliť, po prípade kontaktovať potencionálnych záujemcov o prácu. Čo je ďalšia moja náplň (podpora HR oddelenia). Taktiež som vytvárala inzerát na stránku s aktuálnou ponukou práce. Komunikovala so záujemcami o prácu,... 

V skratke by som povedala, že za mňa ja som naozaj spokojná. Sme súčasťou mladého kolektívu, naučili sme sa spolupracovať s manažérmi (na zadaných úlohách). Je to taktiež o veľkej vzájomnej komunikácií a spolupráci. Myslím, že počas tejto stáže sa naozaj naučíme z každého rožku trošku. Ja som ale rada, že momentálne sa venujem HR činnostiam (personalistike), ktorá ma veľmi baví!

 

Nina Majerčíková, LS 2021/2022, Malorka, Španielsko

Dobrý deň prajem, na Mallorce sa nám veľmi darí a zbožňujeme to tu!

 

Anastasiia Mahrelo, LS 2020/20021, Krakow, Poľsko

You and I live in interesting times, in times of opportunity and constant change. If you want to feel the changes in your life several times faster and on a larger scale - the Erasmus program is just for you.

At the Jagiellonian University, I was supposed to spend the winter semester. But Krakow absorbed me so much with its energy that I decided to stay for a whole year, and the Erasmus coordinators helped me quickly translate it into the realization.

Of course, the COVID-19 pandemic and the accompanying quarantine measures have made adjustments to my life in Krakow. I made the decision to stay in Poland and thanks to this, my Erasmus + experience was truly unforgettable. I made friends with people from all over the world. Due to the imposed restrictions on movement, I could not enjoy traveling to different parts of the country, but I was able to enjoy the atmosphere of the city and make friends where I did not expect to find them.

If you are interested in the level of education at Jagiellonian University, then I will say that it is really challenging. However, the acquired knowledge is worth every minute spent on it. The professors are responsive and helpful if you show interest in the subject.

No matter how many challenges and obstacles you have to overcome, one thing is for sure: studying abroad is a unique experience that will not only make you more resilient to stress and change but also help develop communication skills, understand an unfamiliar environment, teach you how to cope with difficulties, give you interesting acquaintances and knowledge, and perhaps even become the first step to completely new shores and horizons.

Take action!

Anastasiia Mahrelo
Erasmus+ student - Jagiellonian University 2020/2021

 

Diana Debnárová a Adam Buvala, LS 2020/2021, University of Economics, Wroclaw, PL

Myslím si, že sme lepšie rozhodnutie ani urobiť nemohli. Aspoň vo Wroclawe sa Poliaci na covid nepozerajú až tak striktne a necítite sa ako v klietke. Keď sme prišli bolo tu krásne a slnečne. Boli otvorené kiná, galérie, múzeá a shopping centrá. Momentálne je aj kvôli Veľkej noci všetko zatvorené do 9. apríla a myslím si, že sa potom opatrenia znova uvolnia.

Rozhodovali sme sa, či budem bývať na internáte alebo v nejakom byte sami. Nakoniec sme si prenajali byt asi 30 minút od centra chôdzou a tiež to bolo asi lepšie rozhodnutie lebo erasmáci si teraz na internáte "vymieňajú" covid, čo sme mohli aj predpokladať, čiže my sa od nich od začiatku dištancujeme a čakáme kým to väčšia časť prekoná :D . 

Štúdium je veľmi príjemné, učitelia sú zlatí a myslím, že v celku zžití s online výučbou. Nie je to taký klasický erasmus ako sme zažili predtým, ale sme veľmi radi, že sme mohli využiť túto možnosť skrz tejto doby.

Mesto je nádherné a určite odporúčam každému, aby absolvoval Erasmus tu.

Michaela Vráblová, a Silvia Nosálová,  ZS 2020/21, Reims University, FR

Štúdium na Université de Reims Champagne-Ardenne bolo náročné, prvý mesiac bolo ťažké zorientovať sa a pochopiť učivo (po jazykovej aj obsahovej stranke), keďže sme začali študovať francúzske právo vo francúzštine a predtým sme neštudovali právo ani po slovensky. Náročné to bolo hlavne z dôvodu, že sa nerobili rozdiely medzi nami a domácimi študentmi, čo právo študovali už 5 rokov, podmienky a očakávania boli pre nás rovnaké ako pre nich. 

Niektorí vyučujúci boli zhovievaví a brali na to ohľad, niektorí nie. Takisto aj na našu jazykovú zdatnosť. Rozvrh sme mali nabitý, predmetov bolo veľa, avšak po čase sa to trochu zlepšilo, aj po jazykovej stránke. Spolužiakov sme mali veľmi milých a ochotných, vo všetkom nám pomáhali a prijali nás veľmi rýchlo. Veľká škoda bola, že situácia nám neumožňovala cestovať a spoznávať prostredie a francúzsku kultúru.  Všetky akcie organizované pre erazmákov boli zrušené. Do školy sme chodili normálne - prezenčne do novembra, potom sme študovali online, keďže bol lockdown, zákaz vychádzania a všetko bolo zatvorené. Dovtedy sme stihli navštíviť iba múzeum a pozrieť mesto. Skúšky sa tiež realizovali online, niektoré sme však spravili počas semestra prezenčne. Výsledky ešte nemám, pravdepodobne by sme ich mali dostať až vo februári. Z finančného hľadiska bol grant postačujúci, najmä preto, že bolo všetko zatvorené a tak grant pokryl základné potreby. 

Celkovo hodnotím tento erazmus ako ďalšiu dobrú skúsenosť aj napriek náročnosti a aktuálnej situácii a som rada, že som sa niečo nové naučila, zlepšila vo francúzštine a spoznala nových ľudí. 

Zuzana Hanová, stáž v ČR, LS 2020/2021

Stáž v spoločnosti Nestlé Ako študentka cestovného ruchu som mala záujem nájsť si stáž práve v tomto sektore a to konkrétne v Českej republike aj z dôvodu relatívne jednoduchého návratu domov v prípade zhoršujúcej sa situácie. Po niekoľkých neúspešných pokusoch hľadania stáže v cestovnom ruchu, som začala zvažovať aj iné oblasti, kde by som svoju stáž mohla realizovať. Kvôli odporúčaniu kamarátky, ktorá v Nestlé pôsobí, som sa rozhodla túto spoločnosť osloviť.

Chcela som nazrieť do toho, ako funguje manažment ľudských zdrojov v úspešnej korporátnej spoločnosti, získať praktické zručnosti a vedomosti, ktoré môžem neskôr efektívne zužitkovať. Po krátkej mailovej komunikácii, som bola pozvaná na pohovor. Vzhľadom k tomu, že v tom čase platenú stáž neponúkali, dostala som možnosť absolvovať neplatenú stáž. Moje kroky viedli na oddelenie ľudských zdrojov, kde som počas troch mesiacov získala nespočetné množstvo pracovných skúseností od náboru zamestnancov, cez employer branding až po vzdelávanie a rozvoj zamestnancov, pričom som bola súčasťou niekoľkých projektov v rámci HR. Najväčšou skúsenosťou bol bez pochýb tzv. pre-screeningový proces náboru, kedy som prechádzala životopisy a motivačné listy uchádzačov na danú pracovnú pozíciu a následne s nimi telefonovala.

Bola to veľká výzva, ale nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie sa človek naučí plávať vtedy, keď je hodený do vody. Nestlé ma tak naučilo pristupovať k veciam viac samostatne, rozvážne a systematicky, čo ovplyvnilo môj prístup napríklad k študijným povinnostiam. Jedinou nevýhodou stáže bolo snáď iba to, že som pracovala na home office, v budove Nestlé som bolo celkovo asi štyrikrát. Pridelili mi však pracovný notebook s vlastným kontom a cítila som sa ako plnohodnotný zamestnanec, ktorý bol súčasťou veľkej spoločnosti. Aj napriek tomu, že som bola taká malá ihla v kope sena, moje názory či návrhy boli brané seriózne a mali nejakú váhu. Mohla som naplno využiť svoj potenciál, kreativitu a prezentovať svoje nápady. Stretla som veľa odborníkov, ktorí ma individuálne zasväcovali do svojej agendy. Bola som sa v komunite stážistov, ktorým bola venovaná pozornosť a získala som tak príležitosť zúčastniť sa niekoľkých prednášok, workshopov a školení. Stáž v Nestlé by som si kedykoľvek rada zopakovala.

Už v prvých dňoch som vedela, že som si vybrala správne a každým ďalším týždňom sa mi moje rozhodnutie len potvrdzovalo. Pracovala som väčšinou 2-3 dni do týždňa a venovala som sa povinnostiam a úlohám k rozbehnutým projektom, následne som ich predstavovala a rozoberala s talentovou špecialistkou Miškou, ktorá bola mojim mentorom po celý čas trvania stáže. Kolegovia v Nestlé boli vždy pripravení pomôcť, poradiť a usmerniť. Bolo zjavné, že svoju prácu robia so zanietením a radosťou. Nestlé veľmi dbá o blaho a rozvoj zamestnancov, predovšetkým však mladých ľudí a snaží sa študentom otvoriť dvere do pracovného života, čo, ako budúca absolventka, veľmi kvitujem. Mala som možnosť nazrieť do toho, ako funguje nielen HR oddelenie, ale napríklad aj oddelenie korporátnych záležitostí, obchodu či kávy. Keď na vlastné oči uvidíte, čo a ako funguje, zistíte, k čomu vás to vlastne ťahá a uvedomíte si, čomu sa chcete v budúcnosti naplno venovať.

Chcela by som touto cestou posmeliť všetkých študentov, ktorí uvažujú o stáži v zahraničí. Nebojte sa do toho ísť aj vzhľadom k tomu, aká je doba. Odporúčam spoločnosti osloviť aj keď možno žiadnu platenú stáž neponúkajú. Každý podnik,resp. jeho jednotlivé oddelenia má vyčlenený budget na zamestnancov, ktorých si “môžu dovoliť”. Vy keď sa im ozvete, že by ste u nich radi absolvovali stáž a netrváte na tom, aby bola platená, s vysokou pravdepodobnosťou vás príjmu. Je možné, že niektoré podniky vás budú brať zo začiatku niečo ako admin support, ale pokiaľ sa nebudete báť ukázať, čo je vo vás, že ste šikovný a ambiciózny, všimnú si váš záujem a budú vás zapájať do diania. Myslím, že je to obrovská škoda, že študenti túto možnosť vycestovania na stáž takmer vôbec nevyužívajú. Ja som vďaka Nestlé získala obrovské množstvo kontaktov a konečne viem, čo chcem po škole robiť. Choďte do toho, nebudete ľutovať!

V prípade otázok k stáži ma neváhajte kontaktovať: hanovazuz@gmail.com.

január 2021

posledné, nie veľmi pozitívne skúsenosti so spoločnosťou ASCARI v ČR:

absolvovala pohovor aj do spoločnosti Ascari, ktorú prezentuje naša univerzita ako možnosť stáže - ešte niekedy v novembri. Čo sa týka prístupu z ich strany a podmienok, bola som celkom sklamaná. Počas pohovoru mi nebolo presne vysvetlené, čo budem vlastne robiť, za 300 eur/mesiac by som podľa ich slov mala mať pracovnú dobu od pondelka do piatka fixne od 8:00 - 17:00, okrem iného na jeden týždeň by som musela ísť do ich základne v Ostrave na zaškolenie a zaplatiť si tento pobyt zo svojich prostriedkov. O tri týždne po pohovore ma kontaktovalo ich HR oddelenie, že ma berú, ale do hlavičky zadali iné meno na čo som teda reagovala, že ide zrejme o omyl, ale každopádne nemám u ich záujem pôsobiť. Potom so mnou prestali komunikovať. Chcela som sa s Vami iba podeliť o skúsenosť.

Ivan Rusanov, ZS 2020/2021, ASCARI, ČR

Regarding the internship I could say that I`m with mixed feelings. I could say that 40-50 % of the time I was occupied with tasks related to my field of study or Human resources such as social media management and marketing, communication with applicants, marketing research etc. However, there were times that I was either without tasks or having driving tasks, sometimes on long distances. Occasionally, I was asked to execute some physical work which was not part of the Learning agreement, but after agreeing on two or three occasions, I have declined another ones, as there was no change in the attitude of employees towards me. As far as it comes to the working atmosphere, I couldn’t quite adapt to the company, as the people I was working in a room with were from department which was not related to my field, and we didn’t have a lot of conversations but there were others in which I was talking with when we meet in the halls. I didn’t like the way that tasks are being given to trainees, not just me. Most of the time the requirements for a certain task were not clear and further investigation had to be made which was slowing down the process. In conclusion, if you cannot speak Slovak, Czech or Polish language it will be hard for you to adapt and have tasks related to your field of study, as the company is working on Czech and Polish markets. Therefore, I would not recommend it to people speaking only English language, as in my conversation with other trainees, most of the time they didn’t have any tasks.

The accommodation I was living in was a dormitory called Studentska residence Vista, which was situated 2-3 minutes away from the company. I`m attaching photos of my room, as it was single room where I was sharing a bathroom with another person. The monthly price was approximately 165 EUR including energy, water and internet. The people working in the dormitory were friendly and I didn’t have any problems with them.

I hope that the information and documents are enough, but if you have any other questions I`m here to answer them.

 

Branislav Očkaik a Natália Gajdošová, Palma de Mallorca, LS2019-2020

blog: https://thetourismstudentdiary0.webnode.sk/l/prihlasenie-na-mobilitu/ 

https://thetourismstudentdiary0.webnode.sk/

kontakt v prípade otázok k tomuto pobytu: gajdosovanatali@gmail.com

 

Alexandtra Kovalčíková, stáž Írsko, LS 2019-2020

MOJA PRVÁ ZAHRANIČNÁ PRACOVNÁ STÁŽ VRÁMCI PROGRAMU ERAZMUS+ POČAS PANDÉMIE COVID 19

.Za cieľovú destináciu som si vybrala Írsku republiku, ktorú som chcela navštíviť už dávno  predtým.  Hlavným  dôvodom  môjho  výberu  bola kultúraa  krásna príroda,ktorú  Írska Republika ponúka. Ďalším zdôvodov, prečo som chcela ísť do tejto destinácie,bolanglický jazyk vktorom som sa chcela zdokonaliť. Cez známeho,ktorý pracoval dlhé roky vDubline sa mi podarilo nájsť si primajúcuinštitúciu priamo vúzkom centre Dublinu. Cestovala som počas leta, takže školu som riešiť nemusela. Cestovala som počas pandémie Covid-19 v čase, keď to bolo celkom pod kontrolou. Írsko nemalo prísne opatrenia a žil sa tam viac menej bežný život. Ľudia nemali strach a nepociťovala som veľké zmeny každodenného života. Počas letusme museli maťvšetci rúško a letiská neboli preplnené ako zvyčajne.Čo sa týka ubytovania a stravy v Dublineje to drahá aproblematická záležitosť, keďže je náročné nájsť si vôbec voľnéubytovanie, ktoré by Vám aj vyhovovalo anebolo ďaleko od práce. Preto Vám odporúčam nájsť si ubytovanie predtým ako na stáž vycestujete. Ja som mala to šťastie, žemi  môj známi pomohol nájsť si izbu v apartmáne, kde som bývala sďalšími Slovákmi, ktorí tam pracovali už niekoľko rokov. Izba ma vyšla na 600€ mesačne.V Írsku žije veľa mladých ľudí a je tam veľa možnosti,preto bolo postarané o zábavu mimo pracovných hodín. Angličtina bola na začiatku trošku náročnejšia, Íri totiž rozprávajú veľmi rýchlo a malo im rozumieť,ale po krátkom čase som si zvykla a zvládla som to.Erazmus stáž mi dala veľkú skúsenosť do života či už po pracovnej alebo osobnej stránke.  Našla  som  si  priateľov,  spoznalasominú  mentalitu  ľudí  a  príležitosť  na  lepšiu pracovnú pozíciu v budúcnosti. Každopádne som vďačná zato, že naša fakulta poskytuje takúto možnosť vycestovať na Erazmus a zažiť takúto skúsenosť. Určite ak bude príležitosť znova cestovať,rada sa vrátim a využijem túto šancu znova.

 

Diana Debnárová, štúdium LS 2018/2019, Opatija, Chorvátsko

Dobrý deň,

Zhrnutie mojej mobility v Rijeke, Chorvátsko (University of Rijeka, Faculty of Tourism and Hospitality Management)Vycestovať do Rijeky na Eramus nebol spočiatku môj zámer, ale vďaka pani Mgr. Janke Prašovskej som rada, že som takého rozhodnutie napokon urobila.

Letný semester v Rijeke začína až koncom februára a trvá do konca júna. Všetky predmety, ktoré sme si zvolili boli otvorené a každý predmet prebiehal v angličtine. S vyučujúcimi nebol nikdy problém. Boli ústretoví, milí a keď sme potrebovali s niečím pomôcť ochotne nám zodpovedali na všetky otázky. Jedinou nevýhodou fakulty je, že sa nachádza cca. 45 minút autobusom z centra mesta. Preto budúcim uchádzačom odporúčam aby si našli ubytovanie v centre mesta, nie na internáte, z dôvodu dlhšieho cestovania do školy. Aj keď samozrejme bývanie na internáte má tiež svoje čaro.😊 Internáty (190€/mesiac) sú nové a perfektne vybavené. Vzhľadom na úroveň našich slovenských internátov sme sa cítili ako na zámku. Každý z nás mal vlastnú izbu, ktorá bola zdieľaná balkónikom. Na poslednom poschodí internátu sa nachádza jedna veľká spoločenská miestnosť, kde sme ešte počas chladných dní trávili čas spoločne a keď sa oteplilo presunuli sme sa na terasu. Na recepcii každý ovládal angličtinu. Súčasťou internátu je práčovňa, kde sa platilo okolo 25KN za opranie a vysušenie bielizne. Jedáleň bola taktiež súčasťou internátov, kde je zabezpečená zľava pre študentov a za obed ste zvyčajne zaplatili okolo 1,00€. Túto jedáleň môžete nájsť v centre mesta ale aj na fakulte.

Na Rijeke sa mi veľmi páčila jej poloha. Môžete sa už za pár hodín dostať do Talianska (Trieste, Benátky), Slovinska (Ľubľana, Bled), Bosny alebo Srbska. My sme sa snažili počas voľných víkendov cestovať čo najviac a okúsiť chuť lacných balkánskych krajín.

Pokiaľ by ste mali nejaké otázky bez váhania ma kontaktujte na fb: Diana Debnárová.

 

Veronika Matuseková, študentská stáž, BRUSEL, LS 2018/2019

Dobrý deň,

stážujem od marca do konca júla 2019 na Stálom Zastúpení SR pri EÚ v Bruseli. Získala som stáž vďaka Vám, nakoľko ste mi o tejto možnosti dali vedieť a vďaka finančným prostriedkom programu Erasmus+. Stáž mi po ľudskej aj profesionálnej stránke dala strašne veľa. Stretla som sa s premiérom a diskutovala som o makroekonomických otázkach s finančnými špecialistami. Chcela by som sa Vám preto z celého srdca poďakovať.

A rada by som Vás o niečo poprosila. Chcela by som dať vedieť študentom našej fakulty o tom ako stáž prebieha, a o tom že to možné je - nie je to len stáž pre politológov a ľudí z medzinárodných vzťahov. Na našej fakulte je mnoho šikovných a motivovaných študentov a možno jediné čo potrebujú je len vedieť že erasmus+ má výhody a dá sa to. V tom by stálo za to im to priamo ukázať na praktickom príklade.

Preto Vám dávam do pozornosti video, ktoré Stále zastúpenie o mojej stáži nakrútilo. Nachádza sa tu: https://www.facebook.com/szbrusel/videos/339042630095594/ (máte moje plné dovolenie ho propagovať)

Ďakujem veľmi pekne.

S pozdravom,

Veronika Matuseková

 

Matúš Filip Hažlinský, AMBISS Praha, ZS 2018/2019

Zhrnutie študijnej mobility Erasmus+ na vysokej škole Ambis (Praha, Česká republika)

Predmety mi napasovali presne k študijnému plánu môjho odboru (Ekonomika a manažment podniku) a navyše som ušetril na doprave (Do Prahy sa dovezieš RegioJetom a následne máš úžasné možnosti - Praha má skvelé napojenie na svet). Budova samotnej ekonomickej fakulty sa nachádza v mestskej časti Libeň. Škola je celkom moderná a bezpečná, hlavné dvere sú otvárané s použitím kódu, v budove sa nachádza knižnica, oddychová miestnosť a kaviareň s občerstvením. Budova je vzdialená dve zastávky električkou od stanice metra Palmovka a mesačný lístok na mhd stál v čase môjho štúdia asi 4 eurá, tak sa nemusíte báť a môžete si nájsť ubytovanie pohodlne v širšom centre Prahy.

Škola nám pred príjazdom urobila skupinu na whatsapp kde boli koordinátori spolu so všetkými prihlásenými študentmi. Čo bola veľká výhoda keďže sa jedná o súkromnú školu ktorá nemá vlastný internát a sľúbené vybavenie internátov Karlovej univerzity dopadlo katastrofálne. Bývanie v Prahe sa dá vybaviť aj v rozumnej cene +- 300 EUR za nepriechodnú izbu takže ti ostanú aj nejaké peniaze na ostatné náklady. V prípade že si zúfalý môžem odporučiť napríklad Koleje Vetrník, čo je najlepšie definovateľné ako "lepšia robotnícka ubytovňa" len miesto robotníkov sú tam študenti (Ide ti odtiaľ priama električka na zastávku Ku Krížu kde sa nachádza Ambis). Ja osobne som býval na byte u stanice metra Rajská Záhrada.

Škola sama o sebe nie je veľká, všetko v rámci štúdia ti vybavia koordinátori (tj. nedostaneš žiadneho buddyho). Výber predmetov je dostačujúci, poteší najmä možnosť prihlásiť sa na české predmety. Všetko prostredníctvom perfektného elektronického systému, v ktorom snáď nie je ani možnosť nenájsť čo potrebuješ. České predmety odporúčam, pretože sú vyučované na profesionálnej úrovni - Učitelia aj väčšina českých žiakov má skúsenosti z praxe. Zároveň sú aj ťažšie, súkromná škola bohužiaľ neznamená že si zaplatíš a prejdeš, no učitelia majú profesionálny a hlavne férový prístup. Nemali problém dodatočne vysvetliť hocičo čomu som nerozumel. Ak sa neprihlásiš na české predmety, prídeš o možnosť spoznať skvelých ľudí. Obzvlášť v mojom prípade bola erazmus trieda zložená z časti hovoriacej po španielsky, turecky a srbsky. Takže u mňa nula bodov - no boli sme na pár posedeniach a parties, no je možné že si tú správnu partiu nenájdeš. Ja osobne som mal lepších kamarátov z erazmus študentov iných škôl, ako Karlova univerzita. Bol som na viacerých akciách umeleckej fakulty KU, s ktorou som aj cestoval neskôr po európe. Na KU som tak isto pravidelne chodil na právnickú fakultu na obedy kde majú aj smiešne obežné výťahy (Paternostery). Vždy záleží na vlastnej skúsenosti, na Ambis študuje aj pár Slovákov určite by som sa nebál že budeš sám.

Na záver by som ešte chcel upozorniť aby si si dával/a pozor na dĺžku pobytu v zmluve. Aj keď nikto z mojich erazmus študentov nemal problém a aj koordinátori povedali že 5 dní pred dátumom oficiálneho ukončenia erasmus pobytu sa žiadne peniaze vracať nemusia. Bohužiaľ naša univerzita nemá nič podobné tolerované v stanovách, takže peniaze hoc odídeš aj o deň skôr budeš musieť vrátiť (samozrejme prepočítané na dni, nie všetky). Nikdy sa nespoliehaj na to čo nemáš overené. V prípade že chceš poradiť kľudne mi napíš na môj instagram: instagram.com/1mafi1/ ak budem vedieť poradím.

S pozdravom, Matúš Filip Hažlinský

 

Nikola Kopšová, Palma de Mallorca - UIB, LS 2018/2019

Môj Erasmus bol naozaj úžasný. Štúdium bolo náročnejšie, ale to tiež závisí od predmetov, ktoré si vyberiete. Vôbec neľutujem, že som si vybrala práve Mallorku pre Erasmus. Spoznala som veľa ľudí a naučila som sa samostatnosti. Prvé týždne boli komplikované keďže som mala kolíziu v rozvrhu, tak som behala od dverí k dverám, aby som si našla náhradu za predmet, ktorý sa kryl z druhým predmetom. Taktiež komunikácia bola trochu náročná, keďže Španieli moc po anglicky nehovoria, ale sú vždy ochotní pomôcť aj keď Vám nerozumejú. Pedagógov hodnotím veľmi pozitívne, vždy sa nám snažili vysvetliť učivo čo najlepšie a naozaj, vždy keď ste mali problém, boli ústretoví a hľadali riešenie ako Vám pomôcť.

Ak sa bojíte ísť na Erasmus, pretože nikto nechce ísť s Vami tak sa určite nebojte! Nie len ja, ale aj veľa študentov odišlo na mobilitu na vlastnú päsť. Veľa Vám to dá a hlavne sa naučíte postarať sa o seba. Mne to dalo viac ako som čakala a možno práve preto, že som bola sama na seba. Jazyka sa tiež nemusíte báť, pretože po pár týždňoch si zvyknete na používanie angličtiny a budete ju brať ako samozrejmosť.

Taktiež by som sa chcela veľmi poďakovať pani Prašovskej za jej pomoc. Veľmi mi pomohla či už s dokumentáciou alebo radami ohľadne mobility.

Ak by niekto chcel bližšie informácie tak ma kľudne kontaktujte : kopsovanikola@gmail.com

 

Monika Tokolyová, ZS 2017/2018, SVŠE Praha, ČR

Volám sa Monika Tökölyová,

aktuálne som študentkov prvého ročníka na druhom stupni štúdia. 

Svoj druhý erasmus som absolvovala v Prahe. 

Škola je súkromná, čiže majú trošku iný systém. Cítili sme sa skôr ako klienti lež ako študenti. Erasmusových študentov majú máličko mimo nás bolo 6 ľudí z erasmu. Internát ani ESN svoje nemajú čiže, všetko si musíte vybaviť sami. S výukou v angličtine je dosť problém, čiže ak ste na anglickom odbore ako som napr ja, neodporúčam si vybrať túto variantu.

Predmety nám veľmi sadli, lenže sme museli aj dosť makať v tom, že ku každému bolo treba napísať minimálne 10 až 30 stranovú seminárku, následne si ju ústne obhájiť a potom Vás čaká aj testík prípadne ústna skúška. Vyučujúci sú veľmi milí, no ja mám štastie na štúdijných čiže ako aj prvý tak aj druhýkrát sa mi podarilo natrafiť na štúdijného, ktorý nebol veľmi milý. Odpísanie na maily vždy trvalo niekoľko týždňov - ak vôbec prišla odpoveď. Učil anglický jazyk, ktorý nám po 2 mesiacoch na fakulte povedal, že je ako povinný predmet pre erasmakov...

Praha je na skok od Slovenska to sa ani nejdem rozpisovať. My sme si Prahu zamilovali ako mesto. Je to naozaj úžasné! Spoznala som skvelých ľudí, naozaj kvalitných vyučujúcich a taktiež spoznala nový systém štúdia. Popri štúdiu som stíhala aj pracovať, čiže ak má záujem o niečo takéto určite odporúčam z tejto stránky :) 

Pripájam aj zopár fotiek. a taktiež aj video ak by niekto chcel pozriet https://www.youtube.com/watch?v=7lOKLosQ9Bg&t=1s

Vnorený obrázok 1Vnorený obrázok 4

Vnorený obrázok 5Vnorený obrázok 3

Simona Bartošová, ZS 2017/2018, Budapest Business School, Maďarsko

Vycestovať na mobilitu som sa rozhodla už v prvom ročníku bakalárskeho štúdia. Keďže študujem v anglickom jazyku, veľmi ma lákalo skúsiť si život v cudzej krajine, kde by som mohla používať anglický jazyk denne.

Pôvodne som rozmýšľala o štúdiu v Rakúsku, ale nakoľko sa mi nezhodovali predmety, vybrala som si Maďarsko- Budapešť. Prečo práve Budapešť ? Študuje tu môj spolužiak zo strednej školy a vždy keď sme sa rozprávali o škole, pochvaľoval si. Navyše Budapešť je kozmopolitné a krásne mesto.

Čo sa týka jazyka, je pravda maďarčina je ťažký jazyk, a zvlášť pre mňa, keďže pochádzam z Turca. Avšak dalo sa dobre dorozumieť aj po anglicky, na škole učitelia vedeli dobre rozprávať, menšie problémy som zažila v maličkých obchodoch, kde nie všetky predavačky hovorili po anglicky, ale cez Google prekladač som si ľahko preložila potraviny, ktoré som potrebovala. Ale inak som nemala žiadne problémy s jazykom, všetky informačné tabule sú aj v maďarskom aj anglickom jazyku. Veľmi sa ma páči doprava, aj nákup lístkov cez automaty, tie dokonca ponúkajú voľbu slovenského jazyka.

Ubytovanie mi škola z kapacitných dôvodov neponúkla, bola som s tým však oboznámená hneď na začiatku, našla som si teda privát – byt, kde som si prenajala izbu. Ponúk je veľa, ale trvalo to predsa len vyše mesiaca, kým som našla byt, ktorý by mi vyhovoval. Takže odporúčam hľadať bytík trošku skôr. Budapešť je cenovo dostupné mesto, síce ubytovanie je drahšie, cca. 300€ na mesiac, ale čo sa týka potravín, je to asi ako u nás. Taktiež, môžem povedať, že je to študentské mesto a nie je tu  núdza o party.

Na záver by som chcela dodať len toľko, veľmi odporúčam Budapešť, tak isto aj Erazmus + program, či už kvôli zlepšeniu angličtiny, ale aj kvôli novým zážitkom a novým ľuďom.

Radka Martinková, ZS 2017/2018, Masarykova Univerzita, Brno

                         Môj študijný pobyt v zahraničný cez Erasmus+ som strávila celý zimný semester v Českej republike a to konkrétne na Masarykovej univerzitu v Brne. Prečo práve Brno? Pre mňa to bola najlepšia varianta. Pre tých, ktorí si nie sú istí stráviť celý semester v cudzom jazyku, ale chcú cítiť aj našu domovinu, tak tým môžem Brno vrelo odporúčať.

                   Brno je krásne mesto plné študentov a hlavne je tu veľa Slovákov, takže samozrejme s dorozumením nie je problém. Avšak väčšiu časť svojho študijného pobytu som využívala angličtinu. Na Masarykovej univerzite nás bolo Erasmákov vyše dvesto a to z rôznych kútov sveta. Vzhľadom k tomu, že celý internát sme tvorili len my, stala sa z nás skvelá rodina a vznikli priateľstvá na celý život. Univerzita pre nás vytvárala stále rôzne akcie a výlety za účelom spoznávania krás Českej republiky. Samozrejme večerné posedenia pri pive, ako to je v Česku známe, sa každému zapáčili.

                   Čo sa týka štúdia, moja Ekonomicko-správni fakulta mala široký výber predmetov a nebol problém si zvoliť čokoľvek. Pre mňa bolo výhodou, že som si mohla bez problémov vybrať aj predmety v českom jazyku. Treba avšak rátať stým, že tieto predmety máte normálne so stálymi študentmi a zvyčajne boli aj o čosi ťažšie. Mala som predmety aj v anglickom jazyku, na ktorých boli zvyčajne prihlásení výhradne Erasmáci. Tieto predmety tvorili hlavne projekty v tímoch, čo bola super možnosť spolupracovať s ľuďmi z rôznych štátoch.

                   Svoj Erasmus som si veľmi užila a tak isto mi pomohla prelomiť moju bariéru v angličtine. Ak sa mi naskytne možnosť určite nebudem váhať stráviť ďalší semester v inej krajine. Brno je mesto, kde to stále žije a ak sa vám predsa zacnie za domovom tak až tak ďaleko to nebudete mať.

 

 

Martin Šimon, ZS 2017/2018, Steyr, Rakúsko

Dobry den, studijna mobilita bola v Steyri bola vyborna skusenost na ktoru nikdy nezabudnem. Na takom malom neznamom mieste som vytvoril vela priatelstiev z celeho sveta. Mrzi ma ze som Erazmus nevyuzil uz skorej v bakalarskom stupni. 

S pozdravom,

Martin Simon​

Letná škola Praha 2017, Andrea Gažová

Čo je Pražská letná škola?

Letná škola predstavuje týždenný akademický program, ktorý každoročne organizuje mimovládna organizácia v Prahe SCHOLA EMPIRICA. Pokrýva širokú škálu disciplín v rámci spoločenských vied vrátane európskej politiky, ekonómie, psychológie, vzdelávania alebo vedy o správaní. Zameriava sa na súčasný vývoj využívajúci najnovší výskum.

Cieľom je prispieť k pochopeniu najdôležitejších súčasných výziev a podporiť medzinárodný dialóg. Doteraz pražské letné školy mali príležitosť vzdelávať  viac ako 1000 študentov z univerzít po celom svete a diskutovať o rôznych problémoch nášho meniaceho sa sveta. Toto leto bola zastúpená aj Univerzita Mateja Bella.

Reprezentácia Univerzity Mateja Bella v medzinárodnom prostredí  prináša nové vzťahy, ktoré obohacujú študentov jednak z vedomostnej a teoretickej sféry. Napríklad v oblasti behaviorálnej ekonómie a psychológie. Ponúka príležitosť lepšie pochopiť úlohu emócií v našom "racionálnom" rozhodovacom procese a dozvedieť sa o dôsledkoch výskumu správania pri tvorbe politík. Praktická aplikácia v oblasti organizačného riadenia pomáha rozumieť taktiež správaniu na individuálnej úrovni.

Taktiež dôležitým prínosom pre študentov, je skúsenosť s komunikáciou a reprezentovaním seba a svojich názorov.  Profesori  sa spolu so študentmi  zaoberali otázkami ako napríklad

  • Ako emócie majú vplyv na "racionálne" rozhodovanie
  • Ako zostať čestný za žiadnych okolností
  • Prečo ľudia považujú niektoré spravodlivé správanie, za spravodlivé a prečo neskôr takmer identické spôsobí ako neprijateľné 
  • Ako pôsobiť na svojho zamestnávateľa, aby vás miloval od prvého dňa
  • Prečo by ste mali čítať noviny, ktoré sa vám nepáčia

Michal Kubaľa, Cracow University of Economics, AR 2015/2016, Double-Degree

"Možnosť štúdia dvojitého diplomu na Cracow University of Economics odbor International business počas programu Marketing Management of Business na EF UMB mi priniesla mnoho vzácnych skúseností a nových poznatkov. Je to úžasná príležitosť môcť študovať na dvoch univerzitách počas jedného študijného obdobia, ktorá mi okrem dvoch titulov priniesla veľké množstvo vedomostí, inšpirácie od učiteľov a taktiež nových priateľstiev s ľudmi z celého sveta. Zároveň aj samotný život v meste Krakov bol neopakovateľným zážitkom. Dvojitý diplom na Cracw University of Economics je výzva, ktorá stojí za to!"
Ing. Mgr. Michal Kubaľa

Anna Pešková, štúdium na  The Tsenov  Academy of Econimics in Svisthiov, Bulharsko, ZS 2016/2017

Dobrý deň,

napíšem Vám zopár slov, postrehov z môjho "pobytu" v meste Svishtov.

Takže postup vo vybavovaní prebiehal v poriadku, bola som v kontakte s pracovníčkami medzinárodných vzťahov vo Svištove. Čo sa týka predmetov, vyberala som si len tie, pri ktorých bolo v katalógu napísaný vyučovací jazyk angličtina. Konzultovala som aj prepojenie predmetov s tými, ktoré by som absolvovala tu v Banskej Bystrici a tieto predmety sa mi zhodovali, takže by mi boli po absolvovaní uznané. Prišla som do Bulharska, vyzeralo všetko v poriadku, bola som vyzdvihnutá. Na ďalší deň som so slečnou Venetou Petkovou chodila po škole a vybavovali moje zapísanie ako študenta Academy of Tsenov. Bola som aj v ich kancelárii a pýtala som sa rôzne veci, ktoré ma zaujímali, no a opýtala som sa, či prídu aj iní výmenní, resp. erasmus študenti, lebo som nikde nikoho nevidela, iba bulharských študentov a dostala som ubytovanie na takej ubytovni, kde chodia prespávať externí študenti alebo prípadne nejakí učitelia. Dostala som takú odpoveď, že som jediná zahraničná študentka, potvrdila som si to aj tým, že som videla iba seba v ich zložke "incoming students". Ďalej som sa pýtala ako to bude s rozvrhom a tými predmetmi, lebo mi nič dopredu nepovedali. Dostala som takú odpoveď, že tie predmety, ktoré som si zvolila sa všetky vyučujú v bulharskom jazyku. To ma šokovalo, nakoľko som chcela študovať v anglickom jazyku, a počas našej komunikácie mi nikto neozrejmil, že na ich škole sa vyučuje len v bulharskom jazyku. Pritom v katalógu ponúkaných predmetov boli moje vybrané predmety ponúkané aj v anglickom jazyku. Oni mi ponúkli možnosť samoštúdia, ale o tom nie je predsa program Erasmus. Okrem toho som v druhom ročníku inžinierskeho stupňa štúdia a neabsolvovanie predmetov si nemôžem dovoliť. Rozhodla som sa preto vrátiť na Slovensko a pokračovať v štúdiu na našej fakulte.

Toľko v skratke z mojej strany.

S pozdravom,

Anka Pešková

 

Alžbeta Voleková, stáž Malorka, LS 2015/2016

Stáž na Malorke ma v rôznych smeroch obohatila. Po prvé, uvedomila som si, že v každej práci a na akejkoľvek pozícii sa človek má čo naučiť, pokiaľ je tomu otvorený. Či to už bola administratíva webovej stránky, zlepšovania PR a sociálnych sietí, denná komunikácia s klientmi alebo príprava dokumentov na stretnutia. Po druhé, opäť raz som si uvedomila dôležitosť dobrých vzťahov v práci. Asertivita, priamosť a úprimnosť. Tri veci, ktoré boli pre mňa dôležité nielen vo vzťahu ku kolegom, ale aj voči šéfovi. Hoci nemal vždy na mňa čas, snažila som sa byť proaktívna a nájsť si niečo, čím som mohla prispieť k lepšiemu chodu firmy. Tiež som si uvedomila, že hoci som "len" stážista, som členom kolektívu a že niekedy treba povedať "a dosť," pretože je na mne, ako dovolím, aby aj nadriadení so mnou komunikovali. Samozrejme, všetko v asertívnej rovine, ako som písala vyššie. A nakoniec, Erasmus stáž alebo štúdium je o poznávaní. Nových ľudí, kultúry a seba samého. To všetko sa dialo aj v mojom prípade a som za to veľmi vďačná, lebo ma to naučilo ešte viac si vážiť všetko, čo mám.

Chcem sa Vám opätovne poďakovať za každú pomoc pred a počas mobility, je naozaj skvelý pocit ísť do zahraničia a vedieť, že v prípade potreby sa môže kedykoľvek obrátiť na spoľahlivého koordinátora na univerzite. Hlavne keď počúvam, aké problémy mali iní stážisti. Takže naozaj, veľká vďaka :)

S pozdravom,
Alžbeta
 

Stanka Tuchová, LS 2015/2016, Atény, Grécko

Athens University of Economics and Business

Dobrý deň.
Absolvovanie programu Erasmus+ bola tá najlepšia vec, akú som mohla spraviť počas štúdia na VŠ! Aj keď zo začiatku som mala obavy ako to zvládnem, ale som rada, že som nabrala odvahu a dala sa na to a týmto chcem poďakovať aj pani Prašovskej, koordinátorke pre Erasmus študentov, že ma k tomu tak trochu postrčila, keď som to chcela vzdať.

Grécko (po grécky Ellada, Hellas) je považované za kolísku demokracie, filozofie, kultúry či astronómie. Mala som možnosť navštíviť iba zopár z okolo 6 000 gréckych ostrovov, no všade som našla milých, ústretových a nikam sa neponáhľajúcich ľudí, ktorí sedia v kaviarňach a popíjajú frappé, fredo cappuccino alebo obyčajnú grécku kávu. Najviac času som však strávila v hlavnom meste, v Aténach, ktoré som pochodila krížom krážom. Najväčším lákadlom je samozrejme Akropola, ktorá sa týči na malom kopci nad mestom a je odtiaľ pekný výhľad na celé okolie. Za spomienku určite stojí aj grécky parlament, ktorý som mala možnosť pozrieť si aj zvnútra, za čo ďakujem ESN v Aténach, ktoré pre nás pripravovalo rôzne akcie, eventy, párty na plážach, výlety na ostrovy a veľa iného :)

Štúdium v Aténach nebolo náročné, ak to mám porovnať s našou EF UMB, tak mám pocit, že úroveň je trochu slabšia aj keď projekty a seminárky nám občas dávali zabrať. Ale možno to bolo tým, že nás brali ako Erasmus študentov, takže nám nechávali viac času na spoznávanie krajiny a kultúry. Nespoznávala som len grécku kultúru a zvyky, ale aj mojich erasmus spolužiakov, ktorí boli skoro z celej Európy ale aj z Ruska, Arménska a dokonca U.S.A.

Ubytovanie si každý zabezpečoval sám, keďže univerzita nemá internáty. Odporúčali nám agentúru StayInAthens, cez ktorú sa dal zohnať pekný no trochu drahší privát. Ja som to riešila cez Facebook skupinu, kde som našla najlacnejší a najlepšie situovaný byt zo všetkých mojich spolužiakov.

Doprava je v Aténach katastrofálna. Spoľahnúť sa dá iba na metro, ktoré jazdí načas, ak nie je nejaká porucha. Štrajky dopravy (metro, autobus, vlaky, taxi, lode) ale aj štátnych zamestnancov a protesty na Syntagme pred gréckym parlamentom sú na dennom poriadku, takže po pár mesiacoch si na to človek zvykne a radšej si pred odchodom skontroluje na internete, či daný spoj vôbec premáva inak sa nedostane do centra.

Najlepšia vec však bola, že ako Erasmus študenti sme mali jedlo v jedálni úplne zdarma!! A to sme mohli chodiť na raňajky, obedy aj večere. Tým sa dalo dosť veľa peňazí ušetriť a minúť ich na cestovanie po ostrovoch. Grécko je však drahá krajina a ceny sú aj dvojnásobné oproti našim, preto finančný grant postačí iba na základné položky a sú potrebné aj vlastné finančné prostriedky.

Celkovo hodnotím túto skúsenosť veľmi pozitívne a určite odporúčam všetkých študentom, aby si to vyskúšali a nazbierali tak vlastné skúsenosti, ktoré ich určite posunú vpred nielen v jazykovej ale aj v osobnostnej oblasti.

S pozdravom
Stanislava Tuchová

 

Jana Sokolová, Steyr University, Rakúsko, ZS 2015/2016

Super semester v Rakúsku!

škola: Náročnosť štúdia je podobná ako u nás. Rozvrh hodín nie je fixný a väčšina predmetov sa vyučuje blokovo. Hodina nemá dĺžku 80 min. ako u nás na škole, ale 2- 4 hodiny (s malými prestávkami), niektoré blokovky aj celý deň. Rakúsky systém výučby je viac prepojený s praxou a tiež sa realizuje viac exkurzií do podnikov. Učitelia sú odborníci z praxe, čo je aj výhoda aj nevýhoda. Na jednej strane je dobré vedieť ako to naozaj v praxi funguje, na druhej strane nie všetci vedia učiť a jednoducho podať učivo. Určite odporúčam vybrať si aj predmet, ktorý si už absolvoval u nás na škole (a mal si ho rád/a) bude sa ti lepšie porovnávať.

voľný čas: Steyr je malé mestečko s krásnou historickou architektúrou a nádhernou prírodou v okolí. Po niekoľkých dňoch sa môže zdať tiché a nudné, no len kým sa neobjavia študenti. Vtedy naozaj ožije. Špecialnym robia toto miesto najmä noví priatelia z celého sveta. Väčšinu času budeš tráviť hlavne s incoming študentami a riadnymi študentami anglického programu. Rovnako aj študenti z ESN sa snažili aby sme sa cítili v Steyri super a pripravovali rôzne akcie a výlety. Nudiť sa naozaj nebudeš.

ubytovanie: Pri posielaní prihlášky si môžete vybrať, či vám ubytovanie zabezpečí škola alebo to chcete riešiť vo vlastnej réžii. Určite odporúčam nechať to na školu, nakoľko niektorí študenti mali problém si niečo nájsť. S ubytovaním som bola spokojná

ostatné odporúčanie: Grant v pohode vystačil na pokrytie ubytovania aj životných nákladov. Na väčšie cestovanie po Európe však treba trošku našporiť, ako aj na cestovanie vlakom. Určite sa netreba báť ísť, len vykročiť zo svojej konfortnej zóny a užiť si veľké dobrodružstvo

 

Michaela Prieložná, Helsinki, Haaga-Helia

- pobyt celkovo hodnotim pozitivne, bude pre mna prinosom aj pri hladani zamestnania a budovani kariery

- negativne hodnotim administrativnu narocnost pri ziskavani potrebnych dokumentov pred odchodom na molbilitu

- vyucba je velmi zamerana na prax, ucia ludia z praxe, co je velmi uzitocne

- informacie a materialy su dostupne v moodli a on line, vyucujuci su max ochotni a ustretovi, ziadne administrativne obstrukcie, skusky su roznymi sposobmi vedene

 - PC, tlaciarne a vsetko je dostupne zdarma

- na internatne ubytovanie sa treba hlasit vcas, je nan velky dopyt a je vyborne,  mesiac stoji cca 300Eur, vlastna kupelna a kuchynsky kutik, prijemna nova izba, teplo, pripojenie na internet, tu konkretne bola len platnicka na varenie, inde je vacsie vybanevie, zavisi kde. Periny a obliecky je dobre sipriniest ak nechcete kupovat. Na inetrante je sauna :)

- dolezite je, ze za ubytovanie platite deposit na zaciatku 500 eur!!a vratili ho mesiac po skonceni zmluvy

- organizuju mnozstvo akcii pre Erasmus studentov, pivarne maju lepsie ceny ako u nas, kopec sportovych aktivit, vsetci radi behaju...bary a diskoteky su ale draha zalezitost

 - z predmetov mi nebol uznany len jeden, lebo tu spm v rozvrhu nic podobne nemala

 

Lilia Šilová, Wroclaw University PL, ZS 2014/2015

K môjmu erasmu by som dodala, že moja mobilita na Ekonomickej univerzite vo Wroclawe prebieha výborne. Som veľmi spokojná so školou a prístupom koordinátorov, ale aj ESN študentov, ktorí sa nám naozaj venujú a pripravujú veľa aktivít.
Zo začiatku bol síce trochu chaos s predmetmi, veľa predmetov nebolo nakoniec otvorených, ale veľmi ľahko sa dala nájsť adekvátna náhrada, preto mám aj veľa zmien v LA. Úroveň štúdia je dobrá, vyučujúci sú veľmi ochotný a poskytujú nám všetku potrebnú literatúru. Som ubytovaná na internáte, ktorý je len pár krokov od všetkých budov školy, čo je obrovská výhoda.
Chcela by som spomenúť ešte našu vyučujúcu poľského jazyka, ktorá sa nám (erasmákom, ktorých nás je tu naozaj veľa) venuje veľa, pripravila pre nás výlety po okolí a na najzaujimavejšie miesta v meste na celý semester, pričom všetky náklady hradí škola.
Takže som v celku nadmieru spokojná s prístupom školy, vyučujúcich, ale aj s celým pobytom tu :)

 

 

 

 

 

 


Za obsah zodpovedá: Prodekanka pre medzinárodné vzťahy | Dátum aktualizácie: 29. 11. 2022 | Aktualizoval: Prašovská Jana