2014 Orava a Liptov (Field Trip)
|  |
Katedra cestovného ruchu a spoločného stravovania v rámci výučby v druhom stupni štúdia zabezpečuje medzinárodný študijný program Tourism and Regional Planning – Management and Geography/Economics of Tourism Businesses v spolupráci s Katolíckou Univerzitou Eichstätt – Ingolstadt v Nemecku, ktorého súčasťou je aj „Terénne cvičenie“ (Field Trip).
V tomto roku sme ho organizovali v regiónoch Orava a Liptov. Predmet „Terénne cvičenie“ je zaradený do prvého ročníka inžinierskeho stupňa štúdia a je rozdelený do dvoch semestrov. V zimnom semestri študenti vypracovali analýzu potenciálu a stavu rozvoja cestovného ruchu v skúmaných regiónoch. Náplňou predmetu v letnom semestri je overenie si výsledkov sekundárneho prieskumu v praxi a vypracovanie odporúčaní pre ďalší rozvoj cestovného ruchu v skúmaných cieľových miestach.
V dňoch 27. apríla až 2. mája 2014 sa 18 študentov z Katedry cestovného ruchu a spoločného stravovania Ekonomickej fakulty UMB a traja študenti z Katolíckej Univerzity Eichstätt – Ingolstadt v Nemecku pod vedením doc. Ing. Jany Kučerovej, PhD. zúčastnili na terénnom cvičení. Počas piatich dní sme navštívili Jasenovú, Leštiny, Dolný Kubín, jeho kultúrne a historické pamiatky, Oravský hrad, Kubínsku hoľu, Oravskú priehradu, Tvrdošín, Múzeum Oravskej dediny v Zuberci, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok a Liptovský Ján, Jasnú, Malatíny, Ružomberok a absolvovali sme pracovné stretnutia so zástupcami oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR), vedením atraktivít cestovného ruchu a s podnikateľmi v cestovnom ruchu. Študenti sa aktívne zapájali do prípravy a organizačného zabezpečenia terénneho cvičenia, organizácie stretnutí s predstaviteľmi inštitúcií cestovného ruchu v regióne a poskytovali informácie v regióne v nemeckom alebo anglickom jazyku pre zahraničných študentov.
Počas šiestich dní prieskumov v regiónoch cestovného ruchu Orava a Liptov, diskusií s predstaviteľmi subjektov zainteresovaných na jeho rozvoji sme získali cenné informácie a skúsenosti z manažmentu cieľového miesta a podnikov cestovného ruchu v praxi. Na základe sekundárneho a primárneho prieskumu študenti pod vedením doc. Ing. Jany Kučerovej, PhD. vypracovali odporúčania pre rozvoj cestovného ruchu v skúmaných cieľových miestach a spracované štúdie dali k dispozícii predstaviteľom OOCR na Orave a Liptove.
Na záver by sme sa chceli poďakovať najmä doc. Ing. Jane Kučerovej, PhD. za odborné vedenie celého predmetu, pomoc pri tvorbe programu a nezameniteľné kontakty s významnými odborníkmi z praxe cestovného ruchu. Vďaka patrí aj slovenským študentom za spracovanie analytických štúdií, plánovanie itinerára a sprevádzanie v cudzom jazyku. Ďakujeme aj nemeckým študentom za vypracovanie záverečnej správy, do ktorej vniesli pohľad zahraničného návštevníka a zohľadnili v nej interkultúrne rozdiely. Okrem toho by sme sa chceli poďakovať všetkým, s ktorými sme sa stretli, za čas, ktorý nám venovali, odborné a profesionálne stanoviská k problematike rozvoja cestovného ruchu, ako aj za ústretovosť a pohostinnosť pri organizovaní nášho pobytu.
Za účastníkov terénneho cvičenia, Ing. Tomáš Gajdošík a Ing. Zuzana Lencsésová